Të fundit:

Profesori britanik: Duket se terroristët përdorën makinat që ShBA-ja ia dha Serbisë

Njohësi i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin Westminster, Aidan Hehir...

Pieter Feith: Situata e Kosovës dhe Serbisë më e keqe sesa para 10 vitesh

Ish-përfaqësuesi civil ndërkombëtar për Kosovën dhe ish-përfaqësues special i...

Kurti: Sulmi terrorist në veri kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Kryeministri Albin Kurti është deklaruar sërish pas sulmit terrorist...
ISP BroadcastISP Broadcast

Osmani e quan ditë historike nënshkrimin për aplikim në BE: Po e sjellim Kosovën një hap më afër unionit

ISP Broadcast

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti dhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, kanë nënshkruar aplikimin për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Në një fjalë rasti, Osmani ka dhënë se me nënshkrimin e aplikimit, Kosova po shkon një hap më afër drejt Bashkimit Evropian.

Osmani tha kjo se është ditë historike për vendin, është moment historik. Presidentja shtoi se ky është një hap vendimtar drejt jetësimit të ëndrrës kolektive dhe ambicies sonë të patjetërsueshme.

“Sot është një ditë historike dhe është moment historik, 14 dhjetori ka një histori moderne në Republikën e Kosovës, ku shënojmë themelimin e ushtrisë tonë dhe aplikimin për në Bashkimin Evropian. Ne jemi sot së bashku për të sjellë vendin tonë një hap më afër Bashkimit Evropian. Për Kosovën dhe qytetarët e saj nuk ka pasur asnjëherë alternativ tjetër. Ky akt i dedikohet të gjithë qytetarëve të vendit tonë, por mbi të gjitha ky moment i dedikohet çdo fëmijë, gruaje e burri të Kosovës ku u përballëm padrejtësi me gjenocid”.

“Kosova është mishërim i vlerave dhe shteti më i ri në kontinentin më të vjetër, vend i mediave të lira, garantues i lirive fetare. Rruga jonë përpara është e qartë. Ne jemi të vendosur që t’ia dalim me sukses dhe ne do ta bëjmë pjesën e punës sonë në mënyrë që BE-ja ta ketë më të lehtë pjesën e punës së vet”. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Profesori britanik: Duket se terroristët përdorën makinat që ShBA-ja ia dha Serbisë

Njohësi i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin Westminster, Aidan Hehir...

Kurti: Kontrollet e vazhdueshme të domosdoshme me rastin e muajit të ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit

Kryeministri Albin Kurti, tha se zbulimi i hershëm i...

Pieter Feith: Situata e Kosovës dhe Serbisë më e keqe sesa para 10 vitesh

Ish-përfaqësuesi civil ndërkombëtar për Kosovën dhe ish-përfaqësues special i...

Kurti: Sulmi terrorist në veri kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Kryeministri Albin Kurti është deklaruar sërish pas sulmit terrorist...

Profesori britanik: Duket se terroristët përdorën makinat që ShBA-ja ia dha Serbisë

Njohësi i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin Westminster, Aidan Hehir ka thënë se automjetet që u panë në pamjet e publikuara nga ministri i Brendshëm...

Kurti: Kontrollet e vazhdueshme të domosdoshme me rastin e muajit të ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit

Kryeministri Albin Kurti, tha se zbulimi i hershëm i kancerit është parakusht që të shpëtohen jetë njerëzish. Ai në lansimin e fushatën ndërgjegjësuese me...

Pieter Feith: Situata e Kosovës dhe Serbisë më e keqe sesa para 10 vitesh

Ish-përfaqësuesi civil ndërkombëtar për Kosovën dhe ish-përfaqësues special i BE-së, Pieter Feith, ka thënë se Serbia dhe Kosova po humbasin kohë, duke iu referuar...