Të fundit:

Përfundon takimi në Ambasadën Amerikane për Asociacionin

Për rreth dy orë diskutimesh, ka përfunduar takimi i...

Konjufca në takim lamtumirës me ambasadorin turk, theksohet gatishmëria për avancim të bashkëpunimit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, sot priti...

Stabilizohet furnizimi me ujë të pijes

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës, sot ka informuar se...
ISP BroadcastISP Broadcast

Histori

A ka varre serbe para vitit 1900?

A ka varre serbe para vitit 1900? Shkruan Feri Arifi Nëse doni të shihni varre pellazge shkoni në Komanovë lexoni aty në mes të fshatit Llopat...

Përvjetori i lindjes së Ismail Kadares

Më 28 janar të vitit 1936, 87 vjet më parë është lindur poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Ai është lindur në...

“Pellazgët, populli hyjnor që jeton”, dokumentar italian për prejardhjen e shqiptarëve

Dokumentari italian titullohet“Pellazgët, populli hyjnor që jeton” ai fillon me pak shpjegim emri, duke e nisur nga Iliria, siç quhej në antikitet, me “Illo”...

Punëtorja e Muzeut që ishte bërë mbretëreshë e shqiptarëve

Gazetat e Budapestit më 26 janar të vitit 1938, njoftuan se Kontesha Geraldine Apponyi pritet të fejohet me Mbretin e Shqiptarëve, Ahmet Zogu, 43...

43 vjet nga nderimi i Shën Terezës me çmimin më të lartë të Indisë

Shën Tereza më 25 janar 1980 nderohet me çmimin më të lartë civil të Indisë, Bharat Ratna. Jetën e saj, kjo humaniste shqiptare ia kishte...

Përvjetori i vdekjes së Ismail Qemalit

Sot bëhen 104 vjet nga vdekja e atit të pavarësisë së Shqipërisë, shqiptarit të madh Ismail Qemali. U lind në Vlorë, në vitin 1844, biri...

201 vjet nga vdekja e Ali Pashë Tepelenës

Sot bëhen 201 vjet nga vdekja e sunduesit dhe feudalit më të fuqishëm të Shqipërisë së Mesme dhe Jugore, Ali Pashë Tepelena. I njohur si...

“Fol serbisht e turqisht që të dukesh më i qytetëruar e ma i kulturum, mos fol shqip selak”, më thonin disa dikur!

“Kosovarizmi” është prodhim i sistemeve të dhunshme politike. Kombi shqiptar duke jetuar i ndarë (me dhunë) në disa sisteme te ndryshme politike, arsimore e...
spot_imgspot_img
255,324FansLike
128,657FollowersFollow
97,058SubscribersSubscribe
spot_img

Mos i humbisni:

Arbnor Morina emërohet trajner i Përfaqësueses U17

Trajneri i mirënjohur, Arbnor Morina është emëruar përgjedhës i...

Zyrtare, Cancelo lojtar i Bayernit

Bayerni ka nënshkruar me portugezin João Cancelo në formë...

Përfundon takimi në Ambasadën Amerikane për Asociacionin

Për rreth dy orë diskutimesh, ka përfunduar takimi i...

Konjufca në takim lamtumirës me ambasadorin turk, theksohet gatishmëria për avancim të bashkëpunimit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, sot priti...

Leao i ikën nga takimi Maldinit, ndërpriten bisedimet për rinovimin e kontratës

Nuk ka asnjë avancim në bisedimet për rinovim të...
spot_img