Të fundit:

Deponohen mbi 1 mijë euro false në një bankë në Fushë-Kosovë

Policia e Kosovës ka nisur hetimet lidhur me një...

NATO uron Shqipërinë në 111 vjetorin e Pavarësisë

Aleanca Veriatlantike (NATO), e ka uruar aleatin e saj...

Lutfiu e ngrit flamurin kombëtar në Bujanoc për nder të 28 Nëntorit (Video)

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Luginë të...
ISP BroadcastISP BroadcastISP BroadcastISP Broadcast

Kulturë-Histori

Lezha dhe monedha e saj

Busti i mbretit ilir, Genci (kapele / kaush) në të djathtë të kësaj monedhe bronzi të mrekullueshme dhe jashtëzakonisht e rrallë me mbishkrimin "ΛΙΣΣI...

Zeusi, Hyes i shqiptarëve

Në këtë studim e shohim të shkruar frazen : "Hyes Attes, Attes Hyes", e barazuar kjo me shprehjen: "Babai i Shiut" ose ndoshta i...

Dardani nga Durrësi

Nga një gërmim afër stadiumit të qytetit u zbulua një urne prej guri gëlqeror, katërkëndëshe, 0,60 x 0,19 x 0,37 m. Mbi urnë ishte...

Ballafaqimi me të keqen me anë të “jetës kontemplative”

Shkruan: Afrim Kasolli - Hannah Arendt si korrespondente e gazetës New Yorker, ishte dërguar të raportonte për procesin  gjyqësor që shteti i Izraelit kishte...

Yllienët helenë?

Si ka mundësi që një popull kaq i "lashtë" sa Greqia të mos ketë askund e kurkund një mbishkrim të shkruar në lashtësi të...

Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Sot është Dita e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua 115 vjet më parë në Kongresin e Manastirit. Kjo festë është paralajmëruar të jetë tradicionale...

Pashko Vasa: Epirotët dhe Maqedonasit nuk janë popuj helenik

Në vitin 376 para Krishtit, Epiri iu dorëzua Kasandrit, mbretit të Maqedonisë, por pas tre vjetësh, epirotët bënë kryengritje dhe u mundën. Me gjithë...

Sarkofagu i çiftit të martuar në Muzeun Britanik, një gënjeshtër historike etruske

Një sarkofag i supozuar i çifteve të martuara i datuar në shekullin e 6-të para Krishtit u ble për një shumë të konsiderueshme në...
spot_imgspot_img
255,324FansLike
128,657FollowersFollow
97,058SubscribersSubscribe
spot_img

Mos i humbisni:

Deponohen mbi 1 mijë euro false në një bankë në Fushë-Kosovë

Policia e Kosovës ka nisur hetimet lidhur me një...

NATO uron Shqipërinë në 111 vjetorin e Pavarësisë

Aleanca Veriatlantike (NATO), e ka uruar aleatin e saj...

Lutfiu e ngrit flamurin kombëtar në Bujanoc për nder të 28 Nëntorit (Video)

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Luginë të...

Kurti e Rama bëhen bashkë në ceremoninë e ngritjes së flamurit në Vlorë

Ceremonia zyrtare për shënimin e 28 nëntorit në qytetin...

Konjufca: Në Prekaz ndodhi sakrifica më e lartë e popullit

Kreu i Kuvendit, Glauk Konjufca, tha se festimi i...
spot_img