Të fundit:

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...
ISP BroadcastISP Broadcast

Krasniqi: Serbia e di që ushtria serbe nuk guxon të hyjë në Kosovë

ISP Broadcast

Profesori Milazim Krasniqi, ka thënë se Serbia e di që kthimi i ushtarëve serbë në Kosovë është i pamundur dhe kjo është taktikë për ta maskuar aktivitetin paramilitar të serbëve lokalë, të cilët paraqesin rrezikun real për konflikt.

Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se ushtria serbe nuk guxon të hyjë në Kosovë, sepse ia ndalon Marrëveshja Teknike-Ushtarake por mund të shërbejë si bazë logjistike për paramilitarët lokalë.

Ai ka shtuar se meqë Serbia po kërkon kthimin e ushtrisë në Kosovë, në kundërshtim me marrëveshjen, Kosova duhet të kërkojë respektimin e zonës së ndaluar, në pajtim me Marrëveshjen e Kumanovës.

Postimi i tij i plotë:

Ministri serb i mbrojtjes ka deklaruar se Serbia është e gatshme të dërgojë trupat e veta në Kosovë. Pastaj ka shtuar, demek, nëse e lejojnë. Zyrtarët serbë e dinë që kthimi i ushtrisë serbe është i pamundur, por flasin për atë temë se gjoja kthimi është i mundur. Në fakt, kjo është taktikë për ta maskuar aktivitetin paramilitar të serbëve lokalë, të cilët paraqesin rrezikun real për konflikt. Dihet qartë se ushtria serbe nuk guxon të hyjë në Kosovë, sepse ia ndalon Marrëveshja Teknike-Ushtarake. Por ushtria serbe mund të shërbejë si bazë logjistike për paramilitarët lokalë. Ky është problem me të cilin duhet të preokupohen akterët ndërkombëtar. Mënyra në efikase e ndërprerjes së penetrimit të armëve e mercenarëve serbë është nëse rikthehet në fuqi ndalimi i prezencës së ushtrisë serbe në zonën pesëkilometërshe me Kosovën, sikundër parashihet me Marrëveshjen Teknike-Ushtarake. Pra, meqë Serbia po kërkon kthimin e ushtrisë në Kosovë, në kundërshtim me marrëveshjen, Kosova duhet të kërkojë respektimin e zonës së ndaluar, në pajtim me Marrëveshjen e Kumanovës.    /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca, mbylli punimet e seancës sotme plenare, ku deputetët debatuan me kryeministrin Albin Kurti, për marrëveshjen...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka thënë se kryeministri, Albin Kurti po e mashtron Kuvendin dhe qytetarët për...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti se është dakorduar për një marrëveshje emergjence me Serbinë, që mbyll...