Sot përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Sot shënohet 178-vjetori i lindjes së shkrimtarit dhe veprimtarit...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Edita Tahiri: Escobari e heshti Kurtin

Extra AL PVC

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë në Bruksel, Edita Tahiri, ka reaguar pasi emisari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, në një intervistë për Radio Evropa e Lirë, ka thënë se menjëherë duhet të fillojë puna për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumice Serbe.

Kjo kërkesë e Escobarit, sipas Tahirit e ka lënë të heshtur kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, derisa ky i fundit tha ditë më parë se nëse Serbia do të dëshironte me çdo kusht krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, gjëja e parë që do të bënte do të ishte pranimin i pavarësisë së Kosovës.

“Escobari e la të heshtur Kurtin”, ka shkruar në Facebook Tahiri.

Escobar theksoi të martën se nëse Kosova nuk e themelon Asociacionin, ne mund ta zhvillojmë atë diskutim me partnerë alternativë, me shoqërinë civile, me grupet e të rinjve, me komunitetin e biznesit, me të gjithë që do të donin të shihnin Serbinë dhe Kosovën duke dalë nga ky cikël i jostabilitetit”.

Prandaj, ai ka insistuar që  diskutimet për Asociacionin, duhet të jetë në agjendë gjatë diskutimit të radhës.

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës më 23 dhjetor 2015 kishte marrë vendim që Asociacioni i komunave me shumicë serbe të themelohet ashtu siç është paraparë me Marrëveshjen e parë të Brukselit, të arritur në prill të vitit 2013, në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Megjithatë, Gjykata kishte konstatuar se parimet e përgjithshme të Asociacionit nuk janë tërësisht në përputhshmëri me frymën e Kushtetutës. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Ja kur pritet të martohet Dafina Zeqiri

Këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri muaj më parë ka...

Për herë të parë, një vajzë me ngjyrë kurorëzohet Miss Universe Filipinet

Filipino-amerikanja Chelsea Manalo u bë gruaja e parë me...

Ja kur pritet të martohet Dafina Zeqiri

Këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri muaj më parë ka bërë publike romancën e saj me Kreshnik Gjergjin e cila u komentua mjaftë shumë. Çifti kanë...

Arrestimi i 4 të rinjve nga Kosova për trafik armësh/ Bashkëpunonin me serbë, ua shisnin personave me precedentë penalë

Katër shqiptarët e Kosovës që u arrestuan nga trafiqet e Tiranës të premten, i merrnin në Serbi armët që i shisnin brenda vendit tone....

Rrezikim i sigurisë nacionale- Shpërfillet kërkesa e SHBA’së, Prishtina e Ramës favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh

Tenderi 10 milionësh i Komunës së Prishtinës “Programi për ofrimin e shërbimeve të energjisë në ulje të shpenzimeve financiare në Komunën e Prishtinës SIPA...