“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

​Bie inflacioni në SHBA

Extra AL PVC

Sipas shifrave zyrtare të publikuara të martën, inflacioni vjetor i konsumatorit në SHBA arriti në 7.1% në nëntor, duke u zbutur nga 7.7% në tetor.

Indeksi i çmimeve të konsumit (CPI), i cili mat ndryshimet në çmimet e mallrave dhe shërbimeve nga këndvështrimi i konsumatorit, ra më i ulët se vlerësimi i tregut për një rritje vjetore prej 7.3%.

Shifra ka qenë rritja më e vogël 12-mujore që nga periudha që përfundon në dhjetor 2021, ndërkohë që është një rënie e mprehtë nga një fitim vjetor prej 9.1% në qershor, i cili ishte rritja më e madhe 12-mujore që nga nëntori 1981.

Në baza mujore, IÇK-ja në nëntor u rrit me 0.1% nga muaji i kaluar, duke rënë sërish nën pritshmërinë e tregut për një rritje prej 0.3%. CPI në tetor tregoi një rritje mujore prej 0.4%.

“Indeksi i ushqimit u rrit 0.5 për qind gjatë muajit me indeksin e ushqimit në shtëpi gjithashtu u rrit 0.5 për qind,” tha Departamenti i Punës në një deklaratë.

“Indeksi i energjisë u ul me 1.6 për qind gjatë muajit pasi indeksi i benzinës, indeksi i gazit natyror dhe indeksi i energjisë elektrike ranë të gjithë”, shtoi ai.

CPI bazë, e cila përjashton ushqimin dhe energjinë, fitoi 0.2% në nëntor nga muaji i kaluar, përsëri nën pritjet e tregut për një rritje prej 0.3%. Në tetor, IÇK bazë gjithashtu shënoi një rritje mujore prej 0.3%.

Çdo vit, CPI bazë u rrit me 6% në nëntor, duke rënë gjithashtu nën vlerësimin e tregut për një rritje prej 6.1%, ndërsa u rrit me 6.3% në tetor nga viti në vit.

“Indeksi i energjisë u rrit 13,1 për qind për 12 muajt e fundit të nëntorit dhe indeksi i ushqimit u rrit me 10,6 për qind gjatë vitit të kaluar; të gjitha këto rritje ishin më të vogla se për periudhën deri në fund të tetorit”, thuhet në deklaratë.

Të dhënat e inflacionit dolën në ditën kur Rezerva Federale e SHBA-së nisi takimin e saj kryesor dy-ditor të politikës monetare. Banka qendrore do të shpallë vendimin e saj për normën e interesit të mërkurën në orën 14:00. EDT (1900 GMT), në të cilën pritet të bëjë një rritje të normës prej 50 pikë bazë.

Fed e ka rritur normën e saj bazë të interesit me një total prej 375 pikë bazë, ose 3.75%, që nga marsi për të vënë nën kontroll inflacionin rekord./TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Mësoni sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes...

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi për Sergino Dest, pas një lëndimi serioz të ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Blaugranët mund të...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë dhe sipas tij tashmë jemi bashkuar. Ai ka thënë se emri...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca e radhës ndaj Dragisha Millenkoviq, i akuzuar për krime lufte në Kosovë. Në këtë seancë janë...