Peci: Komuna e Rahovecit, përmes qeverisjen sonë deri më tani është përkrahur me 21 milionë euro

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci,...

Arrestohet një burrë në Prishtinë pasi sulmoi fizikisht gruan e tij, në shtëpi i gjenden tri armë

Policia e Kosovës ka arrestuar një burrë në Prishtinë,...

Kjo është çanta më e shtrenjtë në botë, pse shitet për 450,000 dollarë

Himalaja është çanta më e shtrenjtë që ekziston dhe...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Situata në veri merr vëmendjen e mediave kroate, boshnjake dhe më gjerë

Extra AL PVC

Vendkalimet Jarinjë dhe Bërnjak në veri të Kosovës janë ende të mbyllura për këmbësorë si dhe për qarkullim të veturave dhe e vetmja mënyrë për të kaluar është përmes Merdares.

Ndërkohë, nga Jarinja në Zveçan ka disa barrikada, ndërsa më së shumti njerëz janë te barrikada afër Rudare, afër kryqit, ku është bllokuar plotësisht qarkullimi nga Zveçani në Prishtinë.

Sipas mediumit në fjalë, siç është paralajmëruar, shkollat në veri të Kosovës sot nuk do të jenë të hapura.

Ky medium vë në pah se barrikada ka edhe në rrugën Mitrovicë – Zubin Potok, në drejtim të pikës kufitare Bërnjak.

“Ajo që u përmend të dielën, se pjesëtarët e Policisë së Kosovës do të largonin barrikadat, nuk ndodhi”, shkruan Al Jazeera Balkans, përcjell Telegrafi.

Ndërkohë për zhvillimet e fundit në Kosovë kanë shkruar edhe media të tjera të rajonit dhe më gjerë.

Mediumi kroat Index.hr ka vendosur një titull ku shkruan: “Barrikada në Kosovë, situata është shumë e tensionuar. Shkollat e mbyllura”.

Siç shkruan ndër tjerash ky medium, kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, tha se është formuar Shtabi i Krizave, i cili do të raportojë rregullisht për gjendjen në terren. Shkollat fillore dhe të mesme në veri të Kosovës nga sot nuk do të funksionojnë.

Një vëmendje të veçantë zhvillimeve të fundit në Kosovë i ka kushtuar edhe mediumi boshnjak, klix.ba.

Sipas këtij mediumi, “Edhe këtë mëngjes në barrikada në veri të Kosovës,…”.

Ai ka vënë theksin në deklaratat e ambasadave amerikane dhe britanike në Prishtinë të cilat u kanë bërë thirrje serbëve që menjëherë të heqin barrikadat.

Por zhvillimet e fundit në Kosovë janë bërë edhe temë në mediat evropiane si Euronews.

Ky medium ka përmendur edhe deklaratat e zyrtarëve serbë të cilët kanë thënë se do t’i kërkojë forcës së udhëhequr nga NATO të lejojë dislokimin e 1,000 trupave serbe në veriun e populluar me serb të Kosovës, duke pretenduar se ata po “ngacmohen” atje.

Dhe siç vlerëson ky medium, është një kërkesë që me siguri do të refuzohet pasi do të binte ndesh me marrëveshjen e paqes prej dy dekadash.

Mediumi në fjalë kujton se tensionet kanë qenë “të larta” në Kosovë që kur Kosova shpalli pavarësinë, pavarësisht përpjekjeve të zyrtarëve të BE-së dhe SHBA-së për t’i zbutur ato, duke shtuar se Serbia refuzon të njohë shtetësinë e Kosovës.   /TV Arbëria

 

spot_img

Të fundit

Peci: Komuna e Rahovecit, përmes qeverisjen sonë deri më tani është përkrahur me 21 milionë euro

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci,...

Arrestohet një burrë në Prishtinë pasi sulmoi fizikisht gruan e tij, në shtëpi i gjenden tri armë

Policia e Kosovës ka arrestuar një burrë në Prishtinë,...

Kjo është çanta më e shtrenjtë në botë, pse shitet për 450,000 dollarë

Himalaja është çanta më e shtrenjtë që ekziston dhe...

Ana Bërnabiq me letër propagandistike kundër avancimit të Kosovës në KiE

Kosova do të jetë në agjendën e Asamblesë Parlamentare...

Peci: Komuna e Rahovecit, përmes qeverisjen sonë deri më tani është përkrahur me 21 milionë euro

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, po qëndron në Rahovec në shënim të Ditës së Verës, ku se bashku me përfaqësues...

Arrestohet një burrë në Prishtinë pasi sulmoi fizikisht gruan e tij, në shtëpi i gjenden tri armë

Policia e Kosovës ka arrestuar një burrë në Prishtinë, meqë i njëjti dyshohet se ka sulmuar bashkëshorten e tij. Përmes raportit 24 orësh, Policia ka...

Kjo është çanta më e shtrenjtë në botë, pse shitet për 450,000 dollarë

Himalaja është çanta më e shtrenjtë që ekziston dhe është prezantuar nga prodhuesi francez i mallrave luksoze “Hermes”.   E krijuar nga lëkura e krokodilit Niloticu,...