Të fundit:

Policia u bën thirrje shoferëve: Kujdes nga mjegulla, mbani nën kontroll shpejtësinë

Policia e Kosovës u ka bërë thirrje shoferëve për...

Blerim Isufaj zgjidhet kryeprokuror i Prokurorisë Speciale

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) me 9 vota për,...

63 aksidente trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë kanë...
ISP BroadcastISP Broadcast

Një paralajmërim serioz për BE: “Veproni më shpejt, kërcënon mungesa e gazit”

ISP Broadcast

BE-ja ka mjaft gaz për këtë dimër, por mund të përballet me mungesa vitin e ardhshëm nëse Rusia shkurton më tej furnizimet, paralajmëroi IEA të hënën dhe u bëri thirrje qeverive të veprojnë më shpejt për të kursyer energjinë dhe për të zgjeruar përdorimin e energjisë së rinovueshme.

Edhe pse Rusia ka shkurtuar furnizimet me gaz këtë vit, Evropa ka shmangur një mungesë serioze dhe ka rezervuarë të plotë të gazit për dimër – pjesërisht falë masave emergjente të BE-së për të mbushur rezervat, dhe pjesërisht motit të favorshëm dhe çmimeve të larta të gazit që kanë kërkesë e reduktuar për karburant.

Por viti i ardhshëm mund të jetë më sfidues se kriza e energjisë që ka rritur faturat për familjet evropiane këtë vit dhe ka detyruar industritë të mbyllen përkohësisht për të shmangur dëmtimin e çmimeve të gazit.

Nëse Rusia pezullon pjesën e mbetur të gazit që ende furnizon Evropën dhe kërkesa e Kinës për gaz rimëkëmbet nga nivelet më të ulëta të shkaktuara nga mbyllja e vendit për shkak të COVID-19, BE-ja mund të përballet me një mungesë gazi prej 27 miliardë metra kub në 2023, paralajmëroi agjencia e energjisë (IEA).

Konsumi total i gazit në BE ishte 412 miliardë metra kub në vitin 2021.

“Kjo është një sfidë serioze,” tha drejtori ekzekutiv i IEA Fatih Birol në një konferencë të përbashkët shtypi në Bruksel me presidentin e Komisionit Evropian.

Mungesa mund të shmanget nëse subvencionet dhe politikat për rehabilitimin e ndërtesave intensive me gaz rriten, nëse ngrohja me lëndë djegëse fosile zëvendësohet nga pompat e nxehtësisë dhe përdorimi i energjisë së rinovueshme zgjerohet masivisht, tha IEA.

Investimi i nevojshëm prej 100 miliardë eurosh do të kthehet brenda dy vjetësh përmes faturave më të ulëta të gazit, tha Birol.

Presidentja e KE-së Ursula von der Leyen propozoi formimin e një “fondi solidariteti” evropian për të mbledhur para për investime në energji – duke përdorur paratë e BE-së dhe burime shtesë financimi.

Von der Leyen tha se furnizimi me gaz i BE-së është “i sigurt këtë dimër” dhe se blloku 27-vendesh po përgatitet për të ardhmen.

Por vendet ende nuk kanë gjetur një zgjidhje për çmimet e larta të energjisë. Ministrat e Energjisë së BE-së do të mbajnë një takim të jashtëzakonshëm të martën në përpjekje për të rënë dakord për një tavan mbi çmimin e gazit.   /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Policia u bën thirrje shoferëve: Kujdes nga mjegulla, mbani nën kontroll shpejtësinë

Policia e Kosovës u ka bërë thirrje shoferëve për...

Blerim Isufaj zgjidhet kryeprokuror i Prokurorisë Speciale

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) me 9 vota për,...

63 aksidente trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë kanë...

Përleshje mes pesë personave në Graçanicë

Policia e Kosovës ka njoftuar se në Graçanicë ka...

Policia u bën thirrje shoferëve: Kujdes nga mjegulla, mbani nën kontroll shpejtësinë

Policia e Kosovës u ka bërë thirrje shoferëve për kujdes gjatë vozitjes, sidomos gjatë mjegullës ku zvogëlohet dukshmëria. Policia ka kërkuar në një postim në...

Blerim Isufaj zgjidhet kryeprokuror i Prokurorisë Speciale

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) me 9 vota për, një kundër e ka zgjedhur Blerim Isufaj për Kryeprokurorit të Prokurorisë Speciale të Republikës së...

63 aksidente trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë kanë ndodhur 63 aksidente trafiku, ku 25 janë me të lënduar dhe 38 me dëme materiale. Sipas...