Të fundit:

Qeveria mban mbledhje elektronike, ja vendimet që mori

Qeveria e Republikës së Kosovës ka mbajtur sot mbledhje...

Mbi 70 aksidente trafiku për dy ditë, 8 persona të vdekur që nga janari

Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek...

Express: Shqipëria ka gjithçka që një turist mund të dëshirojë për pushime

Vendi befasues ka gjithçka që një turist mund të...
ISP BroadcastISP Broadcast

Broadcom përpiqet ta bindë BE-në rreth një marrëveshje në vlerë të 61 miliardë dollarëve

Extra AL PVC

Shefi ekzekutiv i prodhuesit amerikan të çipave Broadcom, Hock Tan gjatë ditës tha se do të përpiqet të bindë zbatuesit e antitrustit të BE-së se oferta e tij e propozuar prej 61 miliardë dollarësh për firmën e kompjuterave cloud VMware, e cila ka shkaktuar shqyrtim në të dy anët e Atlantikut, është pro konkurrencës.

Tan, i rrethuar nga drejtuesit dhe avokatët e tij, arriti të premten herët në mëngjes në Bruksel për një seancë të mbyllur dëgjimore mbi një nga lidhjet më të mëdha në historinë e sektorit të teknologjisë. Ai nuk pranoi të komentojë ndërsa po shkonte në seancë.

Tutje, Hock Tan do të prezantojë argumentet e tij tek zyrtarët e lartë të Komision Evropian, përfshirë edhe zëvendësdrejtorin e tij të përgjithshëm për bashkimet e firmave, Guillaume Loriot, dhe homologët e tyre nga agjencitë kombëtare të konkurrencës, si dhe avokatët nga ekzekutivi i BE-së, raporton Reuters.

Presidenti i VMware, Sumit Dhawan paraqitjen e tij në këtë seancë do ta bëjë nga një video konferencë, ndërsa brenda seancës nuk do të ketë asnjë pjesëmarrës nga palët e treta.

Kërkesa e Broadcom për seancën dëgjimore erdhi pasi Komisioni Evropian muajin e kaluar paralajmëroi se marrëveshja mund të kufizojë konkurrencën në treg për disa komponentë harduerikë që ndërveprojnë me softuerin e VMware.

Kompania kishte shpresuar se rregullatorët do të konsideronin prezencën e Amazon, Microsoft dhe Google në tregun e kompjuterëve “cloud” si një provë e konkurrencës së fortë, thanë për Reuters disa persona në njohuri me çështjen.

Broadcom pritet të ofrojë mjete juridike në ditët në vijim pas seancës dëgjimore. Afati i BE-së për një vendim është 21 qershori, i cili do të shtyhet pasi të dorëzohen koncesionet.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Pse njerëzit merren me thashetheme?

Pyetja që lind shpesh në mendjet e njerëzve është...

Po vjen telefoni Barbie

Kompania HMD, e cila është përgjegjëse për telefonat Nokia,...

Barcelona po shqyrton mundësinë për t’i bërë një ofertë yllit francez që i skadon kontrata në verë

Barcelona me shumë gjasa do të jetë në ‘gjueti’...

10 rregulla për fjalime që do të mbahen mend

Edhe në biznes, idetë e mira mund të formësojnë...

Pse njerëzit merren me thashetheme?

Pyetja që lind shpesh në mendjet e njerëzve është pse na pëlqejnë thashethemet e mbi të gjitha pse i bëjmë ato? Përgjigja më e shkurtër...

Po vjen telefoni Barbie

Kompania HMD, e cila është përgjegjëse për telefonat Nokia, do të “ringjallë” telefonin e përdorur nga Barbie. Nëse keni pyetur veten se kur markat do...

Barcelona po shqyrton mundësinë për t’i bërë një ofertë yllit francez që i skadon kontrata në verë

Barcelona me shumë gjasa do të jetë në ‘gjueti’ për lojtarët e lirë këtë verë në përpjekje për të ndërtuar ekipin e tyre pa...