Të fundit:

Gashi: Spanja në mënyrë të poshtër na përjashtoi nga Evropiani i Karatesë

Spanja është bërë edhe njëherë tjetër pengesë që Kosova...

Kurti: Preokupimet kryesore, hapja e arkivave në Beograd, zbulimi i varrezave masive

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas Krushës së Madhe...

​Familjarët e të pagjeturve nuk presin rezultate nga dakordimi në Ohër

Familjarët dhe përfaqësuesit e personave të zhdukur gjatë luftës...
ISP BroadcastISP Broadcast

BE aksion kundër Kinës në OBT

ISP Broadcast

Bashkimi Evropian ka aplikuar në Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT) për të ngritur dy panele arbitrazhi për të trajtuar çështjet që përfshijnë Kinën, njoftoi sot Komisioni Evropian.

Rasti i parë ka të bëjë me kufizimet tregtare të Kinës ndaj Lituanisë pas një mosmarrëveshje diplomatike që përfshin Tajvanin.

“Rasti i dytë përfshin kufizimet e Kinës ndaj kompanive evropiane për të ushtruar të drejtat e tyre të patentës”, tha komisioni.

“Në të dyja rastet, masat kineze janë shumë të dëmshme për bizneset evropiane”, tha krahu ekzekutiv i BE-së.

Komisioni Evropian është autoriteti më i lartë i bllokut për zbatimin e politikës tregtare.

Komisioni nisi fillimisht një sfidë ligjore kundër Kinës lidhur me Lituaninë në janar 2022. Pekini pengoi tregtinë me Vilniusin pasi vendi baltik thelloi lidhjet me Tajvanin.

Sfida e dytë ligjore, në shkurt 2022, përfshin kufizimet e Kinës ndaj kompanive të BE-së për të shkuar në gjykata të huaja, si gjykatat e BE-së, për të mbrojtur të drejtën e patentave të tyre.

“Nëse mbajtësit e patentave shkojnë në gjykata jashtë Kinës, ata duhet t’i nënshtrohen gjobave të konsiderueshme, dhe të paguajnë tarifat e licencës nën normat e tregut”, sipas komisionit.

Organi përkatës i OBT-së do të shqyrtojë aplikimin më 20 dhjetor. Kina mund të kundërshtojë aplikimin e BE-së.

“Si përgjigje, BE-ja më pas do të rinovojë kërkesën dhe një panel do të krijohet në janar 2023”, tha komisioni. Procedurat në panelet e OBT-së mund të zgjasin deri në 18 muaj. /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

AAK sot mban konferencë për media

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës sot do të mbajë...

Analistët: Aneksi mjaft i paqartë; Marrëveshja e panënshkruar por obligative

Analistët politikë në vend po konsiderojnë se Aneksi i...

Kaçaniku: Konsumatorët s’respektohen fare në Kosovë, megjithëse janë kontribuuesit kryesorë në buxhetin e shtetit

Ndonëse konsumatorët janë të mbrojtur ligjërisht edhe në Kosovë,...

Shahini: Rënia ekonomike në 3% shkaku i mungesës së investimeve kapitale dhe bllokimit të parave

Kryetari i Aleancës së Kosovës të Biznesit (AKB), Agim...

AAK sot mban konferencë për media

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës sot do të mbajë konferencë për media në orën 12:00. Arsyeja nuk është bërë e ditur. “Sot me fillim në ora...

Analistët: Aneksi mjaft i paqartë; Marrëveshja e panënshkruar por obligative

Analistët politikë në vend po konsiderojnë se Aneksi i zbatimit të Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, publikuar nga Bashkimi Evropian, është shumë i...

Kaçaniku: Konsumatorët s’respektohen fare në Kosovë, megjithëse janë kontribuuesit kryesorë në buxhetin e shtetit

Ndonëse konsumatorët janë të mbrojtur ligjërisht edhe në Kosovë, shkeljet e të drejtave të tyre janë mjaft të shpeshta. Nga shoqata “Konsumatori” thonë se konsumatorët...