Të fundit:

Përfshihet nga zjarri një banesë në Fushë Kosovë

Policia e Kosovës ka njoftuar për një incident zjarri...

Policia jep detaje për aksidentin me fatalitet në rrugën “C”

Mbrëmë ka ndodhur një aksident me fatalitet në rrugën...

Shqipëria sot përkujton 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë

Shqipëria përkujton sot më 29 Nëntor, 79-vjetorin e Çlirimit...
ISP BroadcastISP Broadcast

Veliu: Projektligji për zyrtarët publikë në kundërshtim me Kushtetutën

ISP Broadcast

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu ka thënë se Projektligji për zyrtarët publikë është në kundërshtim me Kushtetutën e vendit.

Deputeti opozitar, në seancën e sotme të Kuvendit, tha se ky projektligj cenon rëndë të drejtën e punësimit si një prej të drejtave themelore të njeriut.

Ai tha se qëllimi i qeverisë është denigrimi i administratës shtetërore dhe komunale, me theks të veçantë shërbimin civil.

Veliu: Projektligji për zyrtarët publikë në kundërshtim me Kushtetutën

“Projektligji për zyrtarët publikë i propozuar për miratim përbënë përpjekje serioze të Qeverisë së Kosovës për të degraduar administratën shtetërore dhe atë komunale, me theks të posaçëm shërbimin civil. Në vend se ky projektligj të reflektonte përballë gjetjeve të Gjykatës Kushtetuese të dhëna përmes aktgjykimit të vitit 2020, ai ka saktësisht të kundërtën. Shumë dispozita të propozuara në këtë projektligj janë në kundërshtim të hapur me Kushtetutën e Kosovës, pasi cenojnë rëndë të drejtën e punësimit si një prej të drejtave themelore të njeriut”, tha ai./TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Përfshihet nga zjarri një banesë në Fushë Kosovë

Policia e Kosovës ka njoftuar për një incident zjarri...

Policia jep detaje për aksidentin me fatalitet në rrugën “C”

Mbrëmë ka ndodhur një aksident me fatalitet në rrugën...

Shqipëria sot përkujton 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë

Shqipëria përkujton sot më 29 Nëntor, 79-vjetorin e Çlirimit...

Moti sot, vranët dhe me shi

Instituti Hidrometeorologjik bën të ditur se sot në Kosovë do të...

Përfshihet nga zjarri një banesë në Fushë Kosovë

Policia e Kosovës ka njoftuar për një incident zjarri në një banesë në Fushë Kosovë. Në raportin policor bëhet e ditur se viktima, shtetas i...

Policia jep detaje për aksidentin me fatalitet në rrugën “C”

Mbrëmë ka ndodhur një aksident me fatalitet në rrugën “C”, ku një grua është goditur me veturë nga një person. Sipas policisë, deri tek aksidenti...

Shqipëria sot përkujton 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë

Shqipëria përkujton sot më 29 Nëntor, 79-vjetorin e Çlirimit nga forcat fashiste italiane e gjermane. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Ushtria Nacional Çlirimtare e Shqipërisë...