Të fundit:

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Vetaksident në Veternik, lëndohet një person

Një person është lënduar si pasojë e një vetaksidenti...

Rama takon Kurtin, i shpreh mbështetje në hapat e mëtejmë drejt normalizimit me Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur sot në...
ISP BroadcastISP Broadcast

Tahiri: Serbia synon ta ndajë veriun se ka minierën e Trepçës

ISP Broadcast

Ish-kryenegociatorja e Kosovës, Edita Tahiri, duke folur për situatën aktuale në Kosovë, ka thënë se synimi i Serbisë është që të ndajë veriun për shkak të minierës së Trepçës.

Por, sipas saj, kjo s’duhet të lejohet nga Qeveria e Kosovës, për të cilën tha se këtë mbrojtje për veriun duhet ta bëjë në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Veriu është fuqia gjeopolitike e Kosovës sepse ka minierën e Trepçës, ma e pasura në Evropë, prandaj Serbia synon ndarjen e veriut! Qeveria e Kosovës të bëjë çmos ta mbrojë veriun në koordinim me amerikanët”, ka thënë Tahiri në një postim në Facebook, duke shpërndarë intervistën e saj për A2 CNN.  /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me...

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermani ka fituar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi në frigorifer paraqet një “arsenal” të vërtetë të mbrojtjes shëndetësore. Më poshtë do të njiheni më...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me 11,5% në 2022, krahasuar me një vit më parë, sipas një raporti të Statistikave të...