Të fundit:

Kosova dhe BE nënshkruajnë marrëveshje me vlerë mbi 1 miliardë euro

Kosova dhe Bashkimi Evropian kanë nënshkruar marrëveshjen mbi pjesëmarrjen...

Tetë të lënduar nga aksidenti në autostradën “Ibrahim Rugova”

Një aksident trafiku ka ndodhur në autostradën Ibrahim Rugova,...

Policia u bën thirrje shoferëve: Kujdes nga mjegulla, mbani nën kontroll shpejtësinë

Policia e Kosovës u ka bërë thirrje shoferëve për...
ISP BroadcastISP Broadcast

Stuhi dëbore vdekjeprurëse në SHBA, të paktën tre viktima, mes tyre një 8-vjeçar

ISP Broadcast

Të paktën tre persona kanë humbur jetë pasi një stuhi e fuqishme dëbore pushtoi pjesën lindore të SHBA-ve, duke shkaktuar tornado nëpër qytetet të ndryshme.

Një djalë i ri dhe nëna e tij u vranë në Luiziana kur shtëpia e tyre u shkatërrua nga një tornado, raporton BBC.

Stuhia vdekjeprurëse solli gjithashtu kushte të ngjashme me stuhinë në Midwest, me rrugë dhe shkolla të mbyllura në zonat ku trashësia e birës ka shkuar deri në 1.2 metra.

Rreth 3300 fluturime janë vonuar dhe mbi 150 të tjera janë anuluar.

Rreth 500,000 njerëz në katër shtete, Nebraska, Wyoming, Dakota e Jugut dhe Minesota, janë nën paralajmërime për stuhi, me erëra të fuqishme dhe reshje të dendura bore që e bëjnë të vështirë udhëtimin.

Stuhi të forta parashikohen përgjatë bregut të Gjirit, duke përfshirë Luiziana, Misisipi, Alabama dhe pjesë të Floridës. Ka gjithashtu paralajmërime për tornado në pjesë të Luizianës dhe Mississippi. Ekipet e shpëtimit kërkuan për orë të tëra për të gjetur nënën dhe djalin, tetë vjeç që vdiqën në një zonë rurale pranë qytetit të Shreveport.

Trupi i pajetë i 8-vjeçarit u gjet në një zonë të pyllëzuar gjysmë milje larg shtëpisë së familjes.

Trupi i nënës, Yoshiko A Smith, 30 vjeç u zbulua rreth një rrugë larg shtëpisë së shkatërruar, nën një grumbull mbeturinash, thanë zyrtarët.

Sherifi Steve Prator tha për televizionin lokal KSLA se babai i kishte raportuar ata të zhdukur.

Një grua 56-vjeçare u gjet gjithashtu e vdekur jashtë shtëpisë së saj në Parish St Charles, sipas një politikani lokal.
Departamenti i Shëndetësisë në Luiziana tha se ajo vdiq pasi një tornado shkatërroi shtëpinë e saj.

Në qytetin e vogël të Farmerville të paktën 25 njerëz u lënduan pas një tornado që goditi, sipas gazetës lokale të lajmeve KNOE .

Të paktën 18 tornado ranë në Teksas, Luiziana, Oklahoma dhe Misisipi të martën, duke plagosur banorë dhe duke shkatërruar shtëpi dhe ndërtesa, ndërsa guvernatori i Luizianës shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Cili është problemi tani me Marrëveshjen e Ohrit?

Një sfidë e re për Serbinë - BE-ja dëshiron...

Kosova dhe BE nënshkruajnë marrëveshje me vlerë mbi 1 miliardë euro

Kosova dhe Bashkimi Evropian kanë nënshkruar marrëveshjen mbi pjesëmarrjen...

Nëna e Skënderbeut, Vjosava Tribalda ishte shqiptare nga Tetova e Pollogut

Nëna e Gjergjit, që vazhdimisht është prezantuar si Voisava...

Deputeti i Bundestagut gjerman takohet me Kurtin

Deputeti i Bundestagut gjerman, Nils Schmid është takuar me...

Cili është problemi tani me Marrëveshjen e Ohrit?

Një sfidë e re për Serbinë - BE-ja dëshiron të përfshijë dispozitat e Marrëveshjes së Ohrit në kapitullin 35 të negociatave. Çfarë do të...

Kosova dhe BE nënshkruajnë marrëveshje me vlerë mbi 1 miliardë euro

Kosova dhe Bashkimi Evropian kanë nënshkruar marrëveshjen mbi pjesëmarrjen e Kosovës në programin e BE-së “Qytetarët, barazia, të drejtat dhe vlerat”. Buxheti total i këtij...

Nëna e Skënderbeut, Vjosava Tribalda ishte shqiptare nga Tetova e Pollogut

Nëna e Gjergjit, që vazhdimisht është prezantuar si Voisava e që në latinishten dhe sllavishten e vjetër mund të deshifrohet dhe lexohet edhe si...