Sot përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Sot shënohet 178-vjetori i lindjes së shkrimtarit dhe veprimtarit...

Peci: Komuna e Rahovecit, përmes qeverisjen sonë deri më tani është përkrahur me 21 milionë euro

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci,...

Arrestohet një burrë në Prishtinë pasi sulmoi fizikisht gruan e tij, në shtëpi i gjenden tri armë

Policia e Kosovës ka arrestuar një burrë në Prishtinë,...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Shtrenjtohet jetesa në Shqipëri

Extra AL PVC

Rritja e çmimeve në tregun shqiptar, por edhe shpenzimet e jetesës, duket se do të vazhdojnë të jenë të larta.

Sipas të dhënave të INSTAT, në shtator kosto për të realizuar prodhimin është më e shtrenjtë krahasuar me muajt e kaluar e si pasojë edhe çmimi për të tregtuar produktin do të jetë më e lartë. Krahasuar me vitin 2021, kosto për kompanitë u rrit mesatarisht 20,9 %.

Energjia elektrike, gazi dhe Industria nxjerrëse kanë prekur vlerat më të larta. Por, ndonëse për tregun vendas kjo përkthehet në më shumë shpenzime për familjet, sa i përket eksporteve, ndikon pozitivisht në të ardhurat e buxhetit.

Por, po sipas të dhënave zyrtare, jashtë territorit të Shqipërisë, ka nisur të ndihet rënia e çmimeve dhe e kostove të prodhimit.

Kështu pas një ndryshimi të fortë të nisur prej muajit qershor të vitit 2021, tashmë shifrat flasin për rënie.

Kështu industria përpunuese, përfshirë atë të karburantit dhe industria nxjerrëse kanë qenë më të lira, sa i përket mallrave që kanë hyrë në Shqipëri. Por, po ashtu pranohet se ka ende rritje të çmimit të energjisë dhe të gazit.

Megjithatë, duket se tashmë ka nisur të ndihet efekti i marrjes së masave, për përballimin e krizës ekonomike, sa i përket masave në institucionet ndërkombëtare. /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

G7 synon të përdorë asetet e ngrira ruse për të ndihmuar Ukrainën

Grupi i shtatë shteteve më të industrializuara (G7) do...

Italia premton 35 milionë euro ndihmë për palestinezët

Italia do të rinisë financimin e organizatës për ndihmë...

Trajneri i ri i Milanit nuk pritet mirë nga tifozët e klubit

Milani tashmë ka zgjedhur Paulo Fonsecan si zëvendësuesin e...

Sot përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Sot shënohet 178-vjetori i lindjes së shkrimtarit dhe veprimtarit...

G7 synon të përdorë asetet e ngrira ruse për të ndihmuar Ukrainën

Grupi i shtatë shteteve më të industrializuara (G7) do të eksplorojë për mënyra se si të përdorë në të ardhmen të ardhurat nga asetet...

Italia premton 35 milionë euro ndihmë për palestinezët

Italia do të rinisë financimin e organizatës për ndihmë të palestinezëve, UNRWA, duke ofruar një pako të ndihmës humanitare në vlerë prej 35 milionë...

Trajneri i ri i Milanit nuk pritet mirë nga tifozët e klubit

Milani tashmë ka zgjedhur Paulo Fonsecan si zëvendësuesin e Stefano Piolit. Shtypi italian e bën të sigurt marrëveshjen dhe tashmë pritet vetëm zyrtarizimi. 51-vjeçari i lindur...