Të fundit:

Kërkohet privatësi gjatë rivarrimit të Liridona Ademajt

Nesër (hënë) pritet të zhvarroset dhe rivarroset Liridona Ademaj...

Sekuestrohen 24 thika në Merdarë, policia nis hetimet

Policia Kufitare e Kosovës në Merdare, gjatë realizimit të...

Erërat e forta rrëzojnë një shtyllë elektrike në Klinë – disa fshatra mbesin pa rrymë

Erërat e forta kanë shkaktuar dëme në rrjetin elektrik...
ISP BroadcastISP Broadcast

Sarkofagu i çiftit të martuar në Muzeun Britanik, një gënjeshtër historike etruske

ISP Broadcast

Një sarkofag i supozuar i çifteve të martuara i datuar në shekullin e 6-të para Krishtit u ble për një shumë të konsiderueshme në 1871 nga Muzeu Britanik në Londër nga antikuari Alessandro Castellani. I ashtuquajturi monument etrusk (një fals i madh, për të thënë të paktën!) ) Ai mbeti i ekspozuar gjatë në Muzeun prestigjioz të Londrës.

Në fakt objekti është bërë nga dy vëllezër të aftë skalpelini Pietro dhe Enrico Pinelli, të cilët morën sarkofagun e famshëm të çiftit të martuar që ruhet në Muzeun e Luvrit në Paris. Falsifikuesit pretendonin se e kishin gjetur në nekropolin e Cerveterit. Falsiteti i sarkofagut iu zbulua në 1893 ekspertëve britanikë nga Enrico Pinelli, i cili në atë kohë ishte një restaurator në Muzeun e Luvrit.

Midis 1915 dhe 1921 Muzeu Metropolitan i Nju Jorkut bleu (duke përdorur një tregtar romak Pietro Stettiner) tre kryevepra të supozuara të plastikës etruske, të pikturuara nga terrakote, të cilat u ekspozuan për publikun duke filluar nga viti 1933. Ishte një luftëtar i moshuar me mjekër dhe pa gishtin e madh të majtë krahu i djathtë (lartësia 202 cm), një kokë me një përkrenare (përmasa të mëdha) dhe një statujë që mendohet të jetë e Marsit (më shumë se 2 m e gjatë). Statujat u blenë në periudha të ndryshme dhe skulptura e Marsit, në veçanti, u pagua 40,000 dollarë. Kuratori që i bleu, John Marshall, shkroi se nuk mund të gjente asgjë afër rëndësisë së tyre. Në Buletinin MET specifikohej se luftëtarët ishin të krahasueshëm me veprat e tjera etruske të shekullit të 5-të para Krishtit. Historiania e artit Gisela Richter vlerësoi se statujat ishin “nën ndikimin grek, por të natyrës italiane”.

Megjithatë, shumë studiues shprehën hutime serioze në lidhje me origjinalitetin e artefakteve (Massimo Pallottino në 1937 i quajti ato “kukulla etruske”).
Hetimi i mëtejshëm (i kryer nga Joseph v. Arkeologët Noble nga MET) vërtetoi se statujat ishin të falsifikuara: në vitin 1960 testet kimike të kryera në smalt zbuluan mangan, një element që nuk përdorej nga populli etrusk.

Skulptori Alfredo Fioravanti më 5 janar 1961 deklaroi (rrëfeu) në konsullatën amerikane në Romë se i kishte realizuar figurat së bashku me vëllezërit Riccardo, Teodoro dhe Virginio Angelino Riccardi në punëtorinë e tyre Orvieto. Për të vërtetuar deklaratat e tij, Fioravanti dha një gisht të madh të lënë në dispozicion, i cili në fakt mungonte në një nga statujat (ajo e luftëtarit të vjetër). Një bronz nga Muzeu i Berlinit, një kokë e pikturuar në një vazo të ekspozuar në Muzeun Metropolitan dhe një figurë e sarkofagut të rremë etrusk nga Muzeu Britanik u përdorën si modele për krijimin e veprave. Për shkak se ata nuk kishin një furrë mjaft të madhe, statujat u bënë copa dhe më pas u montuan. Luftëtari i vjetër ishte pa krah, sepse falsifikimet nuk mund ta lidhnin atë me trupin e tij.
Më 15 shkurt 1961 (pas njëzet e tetë vjetësh ekspozimi publik) Muzeu Metropolitan njoftoi se statujat ishin falsifikuar.

Në objekt të rremë fr. , ndër të tjera, informacioni i përmbajtur në faqen e internetit më afër. colasantiaste,com Insights to art, 23 tetor 2016, “Sarkofagu i rremë i Cerveteri”; R. A. Staccioli, Luftëtarët “etruskë” të Nju Jorkut të njohur si fals, Studime Etruscan, XXIX, f. 317; si dhe lajmet e raportuara në faqet lafune. eu, “Ato falsifikime etruske që sulmuan Muzeun Metropolitan në NY” dhe Atlas Obscura “Statujat e falsifikuara “të lashta” që kanë mashtruar ekspertët e artit MET për dekada”.

Më poshtë keni fotot e falsifikimeve:

No description available.

No description available.

No description available.

No description available.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Kërkohet privatësi gjatë rivarrimit të Liridona Ademajt

Nesër (hënë) pritet të zhvarroset dhe rivarroset Liridona Ademaj...

Një burrë vdes gjatë arrestimit nga policia në Berlin

Një burrë vdiq gjatë një arrestimi policor pas trazirave...

Cila prej ngjyra të syve është më e shëndetshme?

Mos gaboni që të tërhiqeni gjithnjë nga e bukura...

Çfarë do të thotë të falësh dikë me zemër

“Të falësh dikë nuk do të thotë ta dënosh...

Kërkohet privatësi gjatë rivarrimit të Liridona Ademajt

Nesër (hënë) pritet të zhvarroset dhe rivarroset Liridona Ademaj në fshatin e saj të lindjes. Ndërsa, Prokuroria bënë thirrje të respektohet e drejta e privatësisë...

Një burrë vdes gjatë arrestimit nga policia në Berlin

Një burrë vdiq gjatë një arrestimi policor pas trazirave në oborrin e shtëpisë së një ndërtese në Berlin, njoftoi policia të dielën. 30-vjeçari thuhet se...

Cila prej ngjyra të syve është më e shëndetshme?

Mos gaboni që të tërhiqeni gjithnjë nga e bukura sa i përket ngjyrës së syve. Ngjyrë kafe apo të zezë, ata jeshilë apo të...