Të fundit:

Arrestohet shtetasi turk në Aeroport, dyshohet se tentoi të udhëtojë me letërnjoftim fals

Policia ka arrestuar një person nën dyshimin se ka...

Rritet niveli i ujit në Batllavë e Badoc – Mjeku bën thirrje për kursim të ujit të pijshëm

Niveli i ujit në liqenin akumulues të Batllavës është...

Gashi: Spanja në mënyrë të poshtër na përjashtoi nga Evropiani i Karatesë

Spanja është bërë edhe njëherë tjetër pengesë që Kosova...
ISP BroadcastISP Broadcast

Murati: Projektligji për ndarjet buxhetore për vitin 2023, është më i larti ndonjë herë

ISP Broadcast

Gjatë shqyrtimit në lexim të dytë të Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për vitin 2023 në kuvend, ministri i Financave, Hekuran Murati duke kërkuar nga deputetët që ta mbështesin këtë projektligj, ka thënë se buxheti 2023 është më i larti ndonjë herë në vend, mbi 3.2 miliardë.

Ministri Murati tha se në projektbuxheti 2023 i plotëson nevojat dhe prioritetet e qeverisë dhe nevojat e qytetarëve.

Murati: Projektbuxheti për 2023 më i larti ndonjë herë

“Projektligji për ndarjet buxhetore për vitin 2023, është një buxhet më I larti ndonjë herë, e kap vlerën mbi 3.2 miliardë euro ose 3 miliardë e 212 milionë euro, por nëse merren parasysh edhe amendamentet që kanë kaluar në komision, atëherë tejkalon shifrën prej 3 miliardë e 225 milionë euro. Grupi punues ka shqyrtuar amendamentet, kanë qenë kryesisht disa ndryshime që janë bërë për të akomoduar projektet që janë me marrëveshje financiare ndërkombëtare… Ka pasur edhe disa korrigjime të tjera të cilat bashkë me anëtarët e komisionit I kemi trajtuar, ndërsa një pjesë e madhe e amendamenteve nuk janë miratuar. Në tërësi është një buxhet I hartuar, I cili plotëson nevojat dhe prioritetet e qeverisë dhe nevojat e qytetarëve. Ju ftoj edhe një herë që bashkë me amendamentet që ka miratuar komisioni, ta mbështesni këtë projektligj”, tha Murati.

Ndërsa, Kryetari komisionit për Buxhet, Punë dhe Tranfere, Armend Muja tha se komisioni ka shqyrtuar dhe ka vendosur që projektbuxheti të miratohet me amendamente.

Muja: Komisioni ka miratuar projektbuxhetin me amendamente

“Komisioni për Buxhet ka shqyrtuar projektligjin për buxhetin 2023 dhe ka vendor që ky projektligj të miratohet me amendamente e propozuara nga Komisioni funksional të miratohet”, tha ai. /TV Arbëria   

spot_img

Të fundit

Osmani nga Krusha: Ne luftuam për liri, ta mbrojmë këtë të vërtetë që po mundohet të tjetërsohet

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në 24 vjetorin e...

Arrestohet shtetasi turk në Aeroport, dyshohet se tentoi të udhëtojë me letërnjoftim fals

Policia ka arrestuar një person nën dyshimin se ka...

Rritet niveli i ujit në Batllavë e Badoc – Mjeku bën thirrje për kursim të ujit të pijshëm

Niveli i ujit në liqenin akumulues të Batllavës është...

AAK sot mban konferencë për media

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës sot do të mbajë...

Osmani nga Krusha: Ne luftuam për liri, ta mbrojmë këtë të vërtetë që po mundohet të tjetërsohet

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në 24 vjetorin e masakrës në Krushë të Madhe, ka thënë se plagët nga kjo masakër janë ende të...

Arrestohet shtetasi turk në Aeroport, dyshohet se tentoi të udhëtojë me letërnjoftim fals

Policia ka arrestuar një person nën dyshimin se ka kryer veprën penale ‘falsifikim të dokumentit’. Siç bëhet e ditur, shtetasi turk është arrestuar në Aeroportin...

Rritet niveli i ujit në Batllavë e Badoc – Mjeku bën thirrje për kursim të ujit të pijshëm

Niveli i ujit në liqenin akumulues të Batllavës është në nivelin maksimal, derisa rritje ka edhe në liqenin e Badocit. Sidoqoftë nga Kompania Rajonale...