Nga arratisja e Faton Hajrizit e deri tek vrasja e tij, krejt çka dihet deri më tani

Krejt ngjarja filloi me arratisjen e Faton Hajrizit nga...

Bislimi tregon se në Bruksel kanë dërguar 7 faqe me komente për planin e zbatimit, ka kritika për Lajçakun

Kryenegociatori i Kosovës në dialogun e Brukselit, Besnik Bislimi,...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kurti për ndërkombëtarët: S’mund t’i trajtojmë si ministra e veten si zv.ministër, të marrim vendime vet

Extra AL PVC

Kryeministri Albin Kurti në Kuvendin e Kosovës ka folur për gjendjen në veri. Ai ka thënë se Policia e Kosovës dhe organet e sigurisë së vendit asnjëherë nuk i ndjekin njerëzit në baza etnike apo fetare, por gjithmonë në bazë të sjelljeve dhe veprimeve të tyre individual.

Sipas tij, Policia e Kosovës ka një konsideratë më të madhe për serbët e Kosovës, meqë Serbia në vazhdimësi bën keqinterpretime.

“Policia e Kosovës, organet e sigurisë asnjëherë nuk ndjekin, përndjekin ndokënd në baza etnike, fetare apo të tjera. Por vetëm sipas sjelljeve dhe veprimeve të tyre individuale. Policia e Kosovës kurrë nuk është e nxitur, orientuar kundër serbëve. Përkundrazi ajo ka një konsideratë shtesë për serbët e Kosovës, pikërisht për shkak të keqinterpretimeve që bëhen nga fqinji ynë verior”, ka thënë Kurti.

Kur ka folur për koordinimin me ndërkombëtarët për situatën, Kurti ka thënë se Kosova ka bashkëpunim me ta dhe se ata presin që udhëheqësit e institucioneve të jenë në krye të detyrës.

Megjithatë Kurti thotë se bashkëpunimi me ndërkombëtarët s’mund të bëhet në formën që ndërkombëtarët të trajtohen si ministra e udhëheqësit e Kosovës të bëhen zëvendësministra.

“Është e rëndësishme që e vërteta të jetë publike dhe konfrontohemi me të gjithë ata që e shtrembërjonë atë. Ndoshta ka edhe ide të tjera se çfarë duhet të bëjmë më shumë, por asessi të bëjmë më pak. Kemi bashkëpunim me ndërkombëtarët. Edhe ata presin që të jemi në krye të detyrës. Qeveritë shkojnë, por shteti mbetet. Andaj bashkërendimi me ndërkombëtarët nuk mund të bëhet në formën kur na i trajtojmë ata si ministra e na të bëhemi si zëvendësministra”.

Ai thotë se si rezultat të dorëheqjeve që kanë ndodhur, Kosova ka për obligim që të marrë veprime për funksionim të shtetit e të cilat janë në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

“Mirëpo në të njëjtën kohë kemi obligime që dalin nga Kushtetuta. Kur japin dorëheqje kryetarët e katër komunave në veri, ka pastaj obligime ligjore. Gjithashtu ka obligime për zyrtarë të shtetit. Presidentja duhet të konsultojë krerët e partive, të caktojë një datë. Nuk janë vendim dhe veprime politike, janë veprime dhe vendime shtetërore që parashihen me ligj”, ka thënë Kurti.

Ai tutje ka thënë se e kupton kritikën që i bëhet qeverisë dhe kryeministrit, por thotë se e gjithë kjo po bëhet për shtetin e Kosovës.

Kurti thotë se Beogradi e ka kuptuar që s’po mund të bëjë ndarjen shqiptarë dhe serbë dhe se tani po bën përpjekje që të bëj ndarje mes serbëve në veri dhe atyre në jug.

Megjithatë kreu i ekzekutivit thotë se Serbia do të dështojë ta bëj edhe një gjë të tillë meqë serbët që jetojnë në Kosovë nuk po iu bashkohen bandave kriminale.

“Natyrisht që unë plotësisht e njohë, të drejtën për kritikë ndaj qeverisë dhe kryeministrit. Por duhet të kuptoni që gjithçka që po ndodh është për shtetin e Kosovës. Jemi në shërbim të kushtetutës dhe ligjit. Kurrë nuk i barazoj serbët, pavarësisht se çfarë bëjnë e thonë. Beogradi e ka kuptuar që s’po mund t’I ndajë serbët dhe shqiptarët, s’po arrijnë t’i ndajnë në serbë dhe shqiptarë. Dhe tani po bëjnë përpjekje të ndajë në serbë në veri dhe serb në jug. Por as kjo nuk është e mundur. Serbët s’po iu bashkohen bandave kriminale”. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Nga arratisja e Faton Hajrizit e deri tek vrasja e tij, krejt çka dihet deri më tani

Krejt ngjarja filloi me arratisjen e Faton Hajrizit nga...

Plagosjet e vrasjet aksidentale nga policët, kërkohet zgjatja e shkollimit dhe trajnim i vazhdueshëm i tyre

Në fillim të kësaj jave një zyrtar policor, plagosi...

Ledri ‘ngacmon’ Alben, e pyet çka je në horoskop

Alba Vukaj ka filluar rrugëtimin si moderatore. Ndër mysafirët e...

Bislimi tregon se në Bruksel kanë dërguar 7 faqe me komente për planin e zbatimit, ka kritika për Lajçakun

Kryenegociatori i Kosovës në dialogun e Brukselit, Besnik Bislimi,...

Nga arratisja e Faton Hajrizit e deri tek vrasja e tij, krejt çka dihet deri më tani

Krejt ngjarja filloi me arratisjen e Faton Hajrizit nga burgu i Smrekonicë, Hajrizi ishte dënuar për vrasjen e policit rus të KFOR-it, shkruan TV...

Plagosjet e vrasjet aksidentale nga policët, kërkohet zgjatja e shkollimit dhe trajnim i vazhdueshëm i tyre

Në fillim të kësaj jave një zyrtar policor, plagosi me armë zyrtare të afërmin e tij e që sipas hetimeve preliminare dyshohet se ishte...

Ledri ‘ngacmon’ Alben, e pyet çka je në horoskop

Alba Vukaj ka filluar rrugëtimin si moderatore. Ndër mysafirët e parë që ka intervistuar është edhe reperi Ledri Vula, ku foli për verën, pushimet, koncertet. Alba...