Policia jep detaje për plagosjen në Pejë, të dyshuarit në kërkim

Tre persona janë plagosur me armë zjarri në Pejë,...

Tre personat e plagosur në Pejë nisen për QKUK, njëri në gjendje të rëndë

Tre persona (familjarë mes vete), janë plagosur nga arma...

Plagosje e trefishtë në Pejë, pamje të rënda nga gjuajtja me armë e palëve në konflikt

Tre persona janë plagosur sot në Pejë, derisa i...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kurti-opozitës: Mos përhapni dezinformata, s’ka kush që e ndalë Policinë e Kosovës

Extra AL PVC

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar nga partitë opozitare në Kuvend që mos të përhapin dezinformata që s’ka prezencë të Policisë së Kosovës në veri të vendit. Ai duke iu drejtuar opozitarëve, theksoi se s’ka kush që e ndal Policinë e Kosovës të punojë dhe veprojë në bazë të ligjeve dhe Kushtetutës së Kosovës.

Në interpelancën ndaj tij lidhur me situatën e krijuar në veri, Kurti tha se për herë të parë në atë pjesë ka prezencë të tij dhe ministrave në mbikëqyrjen e punimeve që kryhen.

Kurti: S’ka kush që e ndal Policinë e Kosovës

Për herë të parë kemi vizita të ministrave në veri në mbikëqkyrjen e punimeve që kryhen. Ministrat Xhelal Svecla, Librun Aliu, Faton Peci, Elbert Krasniqi kanë qenë në veri. Në veri kam qenë edhe unë. Jo vetëm kaq, por edhe për herë të parë ka filluar patrullimi i rregullt policor në liqenin e Ujaminit. Pra është një polici që nuk ndalet, ju kisha lut të mos keq informoni, pasi Policia e Kosovës është nuk është ndalur, s’ka kush që e ndalë Policinë e Kosovës. Mos përhapni dezinforata, policia është aty, punon dhe vepron në bazë të Kushtetutës”, tha ai.

Kreu qeveritar tha se situata në veri nuk ka qenë asnjëherë normale, ani pse serbët kanë punuar atje.

Kurti: Situata në veri nuk ka qenë normale, ndonëse kanë punuar serbët aty

“Betimin që e kanë bërë e kanë konstatuar publikisht se është veprim strategjik për të luftuar shtetësinë dhe republikën tonë. Andaj nuk besoj se ia vlen të thirremi në të kaluarën, kur serbët në institucione kanë dhënë betimin. Sa ka qenë i vërtet ai po merret vesh sot…Janë tërhequr se i ka urdhëruar Beogradi, kjo trego se edhe betimin e kanë dhënë me urdhër të Beogradit dhe dorëheqjen. Kjo i bie se kanë gjithmonë të Beogradit. Prandaj le të kuptojmë një gjë që besoj e kemi ditur. Situata në veri nuk ka qenë normale ndonëse kanë qenë duke punuar serb aty. Nuk është abnormalizimi tani, por ka qenë gjithmonë, por është kamufluar”, tha ai.

Mirëpo kreut qeveritar i ka reaguar kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili e quajti demagog.

Haradinaj: Është e dhimbshme kjo situatë

“E dhimbshme që edhe një situatë si kjo dhe një dëshirë serioze me ndihmu gjendjen në vend nga një subjekt politik, marrim si përgjigje demagogjinë, përmes megafonave të pushtetit…Pse kryeministër ke refuzu kërkesën amerikane për pezullim deri në marrëveshje. Pse, a është kjo arsyeja që kur ke shku në Bruksel nuk ke fol për marrëveshjen finale, por për tabela. Mos me refuzu këtë kërkesë, a e dini a kish guxuar Vuçiq me urdhëruar serbët në Kosovë me i lëshuar institucionet, apo kishe fol për marrëveshjen finale. Tani po iu pyes si ke me kthy normalitetin në veri, ti dhe demagogët tu, apo ki me shku me negociuar me Serbinë normalizimin në vendin tënd, në kuadër të normalizimit të marrëveshjes finale…kryeministër nëse vazhdon me këtë demagogji, opozita s’ka me të ndihmu, por as zoti”, ka thënë Haradinaj.     /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Policia jep detaje për plagosjen në Pejë, të dyshuarit në kërkim

Tre persona janë plagosur me armë zjarri në Pejë,...

Tre personat e plagosur në Pejë nisen për QKUK, njëri në gjendje të rëndë

Tre persona (familjarë mes vete), janë plagosur nga arma...

Plagosje e trefishtë në Pejë, pamje të rënda nga gjuajtja me armë e palëve në konflikt

Tre persona janë plagosur sot në Pejë, derisa i...

Plagosen dy persona në Prizren, policia jep detaje

Një person është plagosur me armë zjarri në fshatin...

Policia jep detaje për plagosjen në Pejë, të dyshuarit në kërkim

Tre persona janë plagosur me armë zjarri në Pejë, dy prej tyre janë në gjendje të rëndë dhe janë nisur për në QKUK, raporton...

Tre personat e plagosur në Pejë nisen për QKUK, njëri në gjendje të rëndë

Tre persona (familjarë mes vete), janë plagosur nga arma e zjarrit sonte në Pejë. Personi i dyshuar ndodhet në kërkim, teksa të plagosurit pas...

Plagosje e trefishtë në Pejë, pamje të rënda nga gjuajtja me armë e palëve në konflikt

Tre persona janë plagosur sot në Pejë, derisa i dyshuari për rastin është në kërkim. Të plagosurit janë duke marrë trajtim mjekësor, ndërsa janë publikuar...