Bislimi tregon se në Bruksel kanë dërguar 7 faqe me komente për planin e zbatimit, ka kritika për Lajçakun

Kryenegociatori i Kosovës në dialogun e Brukselit, Besnik Bislimi,...

Kryediplomatja japoneze: Paqja dhe stabiliteti, vendimtare për Evropën

Ministrja e Punëve të Jashtme të Japonisë, Yoko Kamikawa,...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kapërcimi i gjuhës së urrejtjes kërkon kohë, thonë ministrat e jashtëm të Bullgarisë e Maqedonisë së Veriut

Extra AL PVC

“Kapërcimi i gjuhës së urrejtjes është një proces i gjatë dhe mënyra për ta tejkaluar është komunikimi”, tha të mërkurën ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në një konferencë të përbashkët për shtyp me ministrin e Jashtëm bullgar, Nikolai Milkov, pas hapjes së një forumi bilateral biznesi.

BTA e pyeti Osmanin se çfarë po bëjnë ministritë e jashtme të dy vendeve në cilësinë e tyre si pika kontakti për identifikimin e përbashkët të rasteve të gjuhës së urrejtjes, rol në të cilin u hodh nga protokolli midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut i nënshkruar në qershor 2022.

Sipas Osmanit, kontaktet e shpeshta me homologun e tij bullgar ndihmojnë në krijimin e një agjende pozitive për të mos i lënë hapësirë “dikujt tjetër që të imponojë një agjendë keqdashëse”.

“Nëse ju lini një boshllëk, dikush tjetër është i detyruar ta mbushë atë. Forumi i sotëm i biznesit ka të bëjë pikërisht me këtë: për të mbushur një boshllëk serioz në marrëdhënien tonë. Sigurisht, ne nuk mund të anashkalojmë faktin që muajt e fundit janë parë provokime, përpjekje për të rrëmbejnë agjendën nga të dyja palët, me deklarata irredentiste të politikanëve në Bullgari dhe deklarata këtu të politikanëve tanë dhe sulme ndaj klubeve të komuniteteve bullgare në Maqedoninë e Veriut”, tha Osmani.

Ai shtoi se ministria e tij kishte reaguar vazhdimisht ndaj përpjekjeve për të imponuar gjuhën e urrejtjes, “e cila herë është spontane dhe herë e provokuar dhe keqdashëse”.

“Do të ketë probleme, do të ketë provokime, por prandaj jemi këtu, për ta mbushur atë boshllëk që të hyjmë gradualisht në komunikim normal, sepse jemi dy vende mike me një potencial të madh. Nuk përjashtoj provokime të mëtejshme, por ajo që ka rëndësi është përgjigja ndaj këtyre provokimeve”, tha ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, duke shtuar se ministria e tij ka ngritur një grup pune që mbulon një sërë fushash dhe ka për detyrë të monitorojë gjuhën e urrejtjes.

Ministria e Jashtme bullgare gjithashtu ka një mekanizëm për gjuhën e urrejtjes, dhe ka një mekanizëm “shumë të shpejtë” për shkëmbimin e informacionit ndërmjet dy ministrive, tha nga ana e tij Milkov.

“Ne padyshim kemi komplekse historike të pazgjidhura, çështje historike të pazgjidhura që projektohen në të tashmen dhe është e rëndësishme që të mos i lëmë të përcaktojnë të ardhmen tonë. Më e rëndësishmja është të mbajmë kontakte që të reagojmë në çdo rast. Kemi raste të reagimeve të përbashkëta pozitive në të cilat lajmërojmë ministrinë tjetër që t’i eliminojmë këto tendenca negative dhe i monitorojmë këto situata si në Bullgari ashtu edhe në Maqedoninë e Veriut, jam plotësisht dakord që ky është një proces i gjatë, nuk do të përfundojë këtë vit, mund të përfundojë vitin e ardhshëm, por mendësia është se gjërat po ndryshojnë për mirë dhe jo për keq”, tha kryediplomati bullgar.  /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Bislimi tregon se në Bruksel kanë dërguar 7 faqe me komente për planin e zbatimit, ka kritika për Lajçakun

Kryenegociatori i Kosovës në dialogun e Brukselit, Besnik Bislimi,...

Tomë Gashi për rastin e Faton Hajrizit: Kriminelit nuk i jepet hapësirë mediale në asnjë vend të botës

Avokati Tomë Gashi ka reaguar pas vrasjes së Faton...

Biden i izoluar në shtëpi për shkak të Covid, ka mesazhe për Trump: Ne mundemi dhe do ta mposhtim atë tek kutia e votimit

Presidenti Joe Biden bëri thirrje të premten për bashkim...

Kryediplomatja japoneze: Paqja dhe stabiliteti, vendimtare për Evropën

Ministrja e Punëve të Jashtme të Japonisë, Yoko Kamikawa,...

Bislimi tregon se në Bruksel kanë dërguar 7 faqe me komente për planin e zbatimit, ka kritika për Lajçakun

Kryenegociatori i Kosovës në dialogun e Brukselit, Besnik Bislimi, në një intervistë të dhënë sot ka folur për dorëzimin e komenteve sa i përket...

Tomë Gashi për rastin e Faton Hajrizit: Kriminelit nuk i jepet hapësirë mediale në asnjë vend të botës

Avokati Tomë Gashi ka reaguar pas vrasjes së Faton Hajrizit, që dyshohej për vrasjen e një polici serb dhe plagosjen e një tjetri. Gashi në...

Biden i izoluar në shtëpi për shkak të Covid, ka mesazhe për Trump: Ne mundemi dhe do ta mposhtim atë tek kutia e votimit

Presidenti Joe Biden bëri thirrje të premten për bashkim të partisë për ta mposhtur atë që e quajti “vizion i errët” që përfaqëson kundërshtari...