Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme

Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit,...

Trëndafili i egër, thesari i maleve shqiptare

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është shkurre e egër...

Angazhimi “i hekurt” i SHBA për mbrojtjen e Izraelit nuk do të ndryshojë

SHBA përsëriti sot se angazhimi i saj për mbrojtjen...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Gazetari turk dënohet me 318 vjet burg

Extra AL PVC

Një gazetar i shquar turk, i cili u akuzua për shpifje ndaj një grupi radikal të lidhur me Al-Kaedën, që mbështeti Osama bin Ladenin dhe bëri thirrje për xhihad të armatosur dhe prerjen e kokës së amerikanëve, është dënuar me gati 300 vjet burg.

Hidayet Karaca drejtonte rrjetin e madh televiziv Samanyolu, i cili transmetonte mbulim kritik ndaj qeverisë së presidentit islamik Rexhep Tajip Erdogan përpara burgosjes së paligjshme në dhjetor 2014, një veprim që u përshkrua nga Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve si i motivuar politikisht. Më 4 qershor 2022 gazetari u dënua me 297 vjet e nëntë muaj në përfundim të një gjyqi të nisur nga qeveria.

Sipas vendimit, të datës 22 nëntor 2022 dhe të lëshuar nga Gjyqësia e 3-të e Përmbarimit Penal të Stambollit, gazetari duhet të vuajë gjithsej 318 vjet e pesë muaj burg kur i shtohet dënimi i tij nga një tjetër rast në vitin 2015.

Karaca u mbajt në burg për një vit e gjysmë para se prokurori publik të ngrinte akuza kundër tij në një aktakuzë të ngritur më 22 korrik 2016. Gjykimi i tij përfundoi këtë vit me një dënim.

Çështja u nis pasi qeveria e Erdoganit pretendoi se grupi xhihadist turk Tahşiyeciler, i udhëhequr nga Mollah Muhammed (i njohur ndryshe si Mullah Muhammed el-Kesri; emri i vërtetë Mehmet Doğan), ishte njollosur në një serial televiziv të transmetuar nga Samanyolu TV dhe se Karaca ishte përgjegjës për të.

Mollah Muhammed dhe bashkëpunëtorët e tij u përballën me një goditje në vitin 2010 dhe u paditën me akuza kundër terrorizmit pasi policia arriti në përfundimin se grupi, i monitoruar që nga viti 2000 nga agjencitë e zbatimit të ligjit dhe inteligjencës, po bëhej gati të kryente sulme terroriste. Gjatë bastisjeve, policia zbuloi tre granata dore, një bombë tymuese, shtatë pistoletë, 18 pushkë gjuetie, pjesë elektronike për eksploziv, thika dhe një sasi të madhe municionesh në shtëpitë e të dyshuarve. /abcnews.al /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme

Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit,...

Trëndafili i egër, thesari i maleve shqiptare

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është shkurre e egër...

Angazhimi “i hekurt” i SHBA për mbrojtjen e Izraelit nuk do të ndryshojë

SHBA përsëriti sot se angazhimi i saj për mbrojtjen...

Pse disa njerëz nuk e gjejnë dot dashurinë e vërtetë?

Pavarësisht zhvillimit të rrjeteve sociale, rreth 50% e të...

Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme

Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit, është e kushtueshme. Sipas statistikave, një familje amerikane shpenzon rreth 11 000 dollarë vetëm për vitin...

Trëndafili i egër, thesari i maleve shqiptare

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është shkurre e egër deri në tre metra e degëzuar dhe me gjemba të fortë, me lule në ngjyrë...

Angazhimi “i hekurt” i SHBA për mbrojtjen e Izraelit nuk do të ndryshojë

SHBA përsëriti sot se angazhimi i saj për mbrojtjen e Izraelit mbetet “i hekurt” dhe se nuk dëshiron të shohë një luftë më të...