Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin...

Shtime, tre anëtarë të një familje dërgohen në Emergjencë, dyshohet se u rrahën

Rreth orës 19:33, policia e stacionit në Shtime ka...

Besnik Berisha thotë se Enver Sekiraqa nuk është arratisur

Avokati Besnik Berisha ka thënë se nuk është e...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

BE dërgon 40 gjeneratorë për spitalet ukrainase

Extra AL PVC

Bashkimi Evropian ka dërguar 40 gjeneratorë të mëdhenj në Ukrainë për të furnizuar spitalet e vendit, njoftoi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“Kjo ndihmë vjen për të siguruar furnizimin me energji elektrike për 30 spitale në Donetsk, Dnipropetrovsk, Zaporizhzhya, Mykolayiv dhe Kherson”, tha Von der Leyen në një konferencë ndërkombëtare në Paris për të mobilizuar ndihmën për Ukrainën.

“Njëqind gjeneratorë më të vegjël u dërguan gjithashtu nga Franca, 19 nga Sllovakia, 23 nga Gjermania, 52 transformatorë nga Lituania dhe katër sisteme të energjisë emergjente nga Polonia”, thuhet në një deklaratë të Komisionit.

“Kjo sasi i shtohet 800 gjeneratorëve të dërguar në Ukrainë që nga pushtimi i Rusisë. Furnizimet u kanalizuan përmes mekanizmit të mbrojtjes civile të bllokut, një platformë për koordinimin dhe ndarjen e burimeve emergjente”, theksoi Komisioni. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin...

VIDEO/ Kështu po duken Alisa dhe Urimi në dasmën e tyre

Ish-banorët e “BBVK1”, Alisa dhe Urimi i kanë dhënë...

Shtime, tre anëtarë të një familje dërgohen në Emergjencë, dyshohet se u rrahën

Rreth orës 19:33, policia e stacionit në Shtime ka...

Biden: I dëgjoj protestat kundër luftës në Gazë

Presidenti Joe Biden tha në një fjalim në ceremoninë...

Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin e Nënsekretares për Diplomaci, Liz Allen, me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Në njoftimin e DASH...

VIDEO/ Kështu po duken Alisa dhe Urimi në dasmën e tyre

Ish-banorët e “BBVK1”, Alisa dhe Urimi i kanë dhënë fund beqarisë. Dyshja kanë publikuar një fotografi në rrjetin social “Instagram” ku shihen të veshur si...

Shtime, tre anëtarë të një familje dërgohen në Emergjencë, dyshohet se u rrahën

Rreth orës 19:33, policia e stacionit në Shtime ka pranuar një informatë për një rrahje në rrugën ,,12 Qershori” në Shtime. Sipas policisë dyshohet...