Të fundit:

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...
ISP BroadcastISP Broadcast

​19 vjet nga kapja e Sadam Husein-it

ISP Broadcast

Më 13 dhjetor të vitit 2003, personi më i kërkuar në Irak u arrestua. Saddam Hussein-i u gjet nga forcat amerikane, i fshehur në një vrimë jo shumë larg nga vendi ku kishte lindur ky ish-diktator.

Bota mësoi për kapjen e personit më të kërkuar në Irak, kur ish administratori amerikan në Irak Paul Bremer tha në një konferencë shtypi në Bagdad “zonja dhe zotërinj, e kapëm.”

Gazetarët arabë dhe irakianë që merrnin pjesë në konferencë brohoritën për disa minuta me radhë. Irakianët filluan të festonin në rrugët e kryeqytetit. Studentja e universitetit të Bagdadit Alia Hadi kujton dhe thotë se ishte shumë e lumtur ta shihte Sadam Huseinin në televizion, i hutuar dhe i fshehur në një vrimë. Ajo thotë se kjo ishte e drejta e fundit e të gjithë irakianëve, ta shihnin zotin e tyre ta ndëshkonte atë ashtu siç kishte ndëshkuar ai irakianët. Ajo shton se ai duhet të ndiqet penalisht dhe të dënohet me vdekje.

Rreth orës 8:30 në mbrëmje, ish-diktatori 66-vjeçar u gjet i fshehur në një vrimë, afër një shtëpie fermë 15 kilometra në jug të qytetit të tij të lindjes Tikrit. Arrestimi i tij u bë si rezultat i informacioneve të siguruara nga ish truprojat dhe të afërmit e njerëzve të afërt me ish presidentin irakian. Atij iu gjetën 750 mijë dollarë në para të thata, dy automatikë AK-47 dhe një pistoletë. Megjithatë, ai u dorëzua pa luftë. Një nga komandantët amerikanë që mori pjesë gjatë arrestimit tha se Sadam Huseini “u kap si miu.” Me flokët e gjatë dhe mjekrën e gjatë dhe të thinjur, Sadam Huseini dukej i hutuar dhe shumë i lodhur. Brenda pak orësh nga kapja e tij, u transmetua një videokasetë ku tregohej një doktor që ekzaminonte ish diktatorin dhe i kontrollonte edhe dhëmbët. Ky nuk ishte imazhi që shumica e irakianëve donin të shihnin.

Karim Yousef është menaxheri i përgjithshëm i Radio Dijlas, një stacion që transmeton pikëpamjet dhe mendimet e irakianëve. Zoti Yousef thotë se shumë irakianëve u erdhi keq të shihnin që Sadami u kap në atë mënyrë. Ai thotë se Sadami ka pasur pushtetin në Irak për 35 vjet me radhë dhe shumë njerëz e konsideronin të ishte trim dhe i fuqishëm. Ai thotë se ishte e trishtueshme ta shihje Sadamin të dukej kaq i hutuar, me flokët dhe mjekrën e tij të gjatë. Pamje të tilla të ish diktatorit i zemëruan ca irakianë, të cilët e panë videon si një përpjekje për ta turpëruar Sadam Huseinin. Megjithatë, profesori i shkencave politike në Universitetin e Bagdadit, Abdel Jabar Abdullah, thotë se këto pamje të Sadamit janë transmetuar në përpjekje për të dërguar një mesazh. “Ata me qëllim e kanë treguar këtë pamje, për t’i dërguar një mesazh, jo vetëm popullit irakian, por të gjitha vendeve arabe, për t’i thënë se kjo do të jetë e ardhmja e sundimtarit tuaj, nëse nuk bashkëpunoni me strategjinë amerikane në këtë rajon.”

Zyrtarë të Pentagonit thanë se ishte e nevojshme t’i tregonin provat popullit irakian se Sadam Huseini ishte kapur, sepse shumë irakianë kishin frikë se një ditë ish-diktatori mund të kthehej në pushtet.  /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...

Edon Zhegrova shënon super gol te Lille

Lille është duke fituar 1-0 ndaj  Le Havre në...

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë, Besnik Bislimi, priti në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të vendit ku terroristët serbë u përgatitën për sulmin në Banjskë. Ai gjithashtu ka prezantuar edhe momentin...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha së bashku me ministrin e Brendshëm, Xhelal Sveçla kanë prezantuar prova të reja të grupit...