Të fundit:

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të...

24 vjet nga masakra e familjes Berisha në Suharekë

24 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë...
ISP BroadcastISP Broadcast

​19 vjet nga kapja e Sadam Husein-it

ISP Broadcast

Më 13 dhjetor të vitit 2003, personi më i kërkuar në Irak u arrestua. Saddam Hussein-i u gjet nga forcat amerikane, i fshehur në një vrimë jo shumë larg nga vendi ku kishte lindur ky ish-diktator.

Bota mësoi për kapjen e personit më të kërkuar në Irak, kur ish administratori amerikan në Irak Paul Bremer tha në një konferencë shtypi në Bagdad “zonja dhe zotërinj, e kapëm.”

Gazetarët arabë dhe irakianë që merrnin pjesë në konferencë brohoritën për disa minuta me radhë. Irakianët filluan të festonin në rrugët e kryeqytetit. Studentja e universitetit të Bagdadit Alia Hadi kujton dhe thotë se ishte shumë e lumtur ta shihte Sadam Huseinin në televizion, i hutuar dhe i fshehur në një vrimë. Ajo thotë se kjo ishte e drejta e fundit e të gjithë irakianëve, ta shihnin zotin e tyre ta ndëshkonte atë ashtu siç kishte ndëshkuar ai irakianët. Ajo shton se ai duhet të ndiqet penalisht dhe të dënohet me vdekje.

Rreth orës 8:30 në mbrëmje, ish-diktatori 66-vjeçar u gjet i fshehur në një vrimë, afër një shtëpie fermë 15 kilometra në jug të qytetit të tij të lindjes Tikrit. Arrestimi i tij u bë si rezultat i informacioneve të siguruara nga ish truprojat dhe të afërmit e njerëzve të afërt me ish presidentin irakian. Atij iu gjetën 750 mijë dollarë në para të thata, dy automatikë AK-47 dhe një pistoletë. Megjithatë, ai u dorëzua pa luftë. Një nga komandantët amerikanë që mori pjesë gjatë arrestimit tha se Sadam Huseini “u kap si miu.” Me flokët e gjatë dhe mjekrën e gjatë dhe të thinjur, Sadam Huseini dukej i hutuar dhe shumë i lodhur. Brenda pak orësh nga kapja e tij, u transmetua një videokasetë ku tregohej një doktor që ekzaminonte ish diktatorin dhe i kontrollonte edhe dhëmbët. Ky nuk ishte imazhi që shumica e irakianëve donin të shihnin.

Karim Yousef është menaxheri i përgjithshëm i Radio Dijlas, një stacion që transmeton pikëpamjet dhe mendimet e irakianëve. Zoti Yousef thotë se shumë irakianëve u erdhi keq të shihnin që Sadami u kap në atë mënyrë. Ai thotë se Sadami ka pasur pushtetin në Irak për 35 vjet me radhë dhe shumë njerëz e konsideronin të ishte trim dhe i fuqishëm. Ai thotë se ishte e trishtueshme ta shihje Sadamin të dukej kaq i hutuar, me flokët dhe mjekrën e tij të gjatë. Pamje të tilla të ish diktatorit i zemëruan ca irakianë, të cilët e panë videon si një përpjekje për ta turpëruar Sadam Huseinin. Megjithatë, profesori i shkencave politike në Universitetin e Bagdadit, Abdel Jabar Abdullah, thotë se këto pamje të Sadamit janë transmetuar në përpjekje për të dërguar një mesazh. “Ata me qëllim e kanë treguar këtë pamje, për t’i dërguar një mesazh, jo vetëm popullit irakian, por të gjitha vendeve arabe, për t’i thënë se kjo do të jetë e ardhmja e sundimtarit tuaj, nëse nuk bashkëpunoni me strategjinë amerikane në këtë rajon.”

Zyrtarë të Pentagonit thanë se ishte e nevojshme t’i tregonin provat popullit irakian se Sadam Huseini ishte kapur, sepse shumë irakianë kishin frikë se një ditë ish-diktatori mund të kthehej në pushtet.  /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të...

​Kurti: E kemi përgjegjësi që brezat e ardhshëm mos të kalojnë nëpër vuajtjet që kaluam ne

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë homazhe sot...

24 vjet nga masakra e familjes Berisha në Suharekë

24 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë...

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, gati 28% të vëllimit, vijuan rikuperimin edhe...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe, ku nuk janë kursyer as gratë, fëmijët dhe pleqtë. 24 vjet më...

​Kurti: E kemi përgjegjësi që brezat e ardhshëm mos të kalojnë nëpër vuajtjet që kaluam ne

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë homazhe sot në 24-vjetorin e masakrës, në Krushë të Madhe. Kurti ka kujtuar të gjithë të rënët për...