Besnik Berisha thotë se Enver Sekiraqa nuk është arratisur

Avokati Besnik Berisha ka thënë se nuk është e...

Zogaj: Askush nuk u dënua për masakrën e Burgut të Dubravës

25 vjet më parë, në Burgun e Dubravës ka...

Ekipet e ASK-së do të vazhdojnë regjistrimin e qytetarëve në 11 komuna

Qytetarët e 11 komunave do të mund t’i shfrytëzojnë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Zyrtari në TikTok i ngarkuar për sigurinë e të dhënave amerikane po largohet nga kompania, mes presionit nga SHBA-ja për ta ndaluar aplikacionin

Extra AL PVC

Një nga zyrtarët më të lartë të TikTok-ut, i ngarkuar për të garantuar sigurinë e përdoruesve, po largohet nga kompania mes presionit në rritje nga qeveria amerikane për ta ndaluar aplikacionin e njohur për video.

Eric Han, i cili me vite ka udhëhequr operacionet për sigurinë e përdoruesve të TikTok-ut në SHBA, do të largohet këtë muaj. Han ishte promovuar për të udhëhequr besimin dhe sigurinë e operacioneve veçmas të të dhënave të përdoruesve amerikanë në muajin dhjetor.

Han ka qenë një nga zyrtarët më të shquar në përpjekjen gjithëpërfshirëse të TikTok-ut për të bindur ligjvënësit skeptikë dhe politikëbërësit se aplikacioni është i sigurt për përdoruesit amerikanë dhe se nuk duhet të ndalohet.

TikTok në SHBA po përballet me një rishikim të sigurisë kombëtare në lidhje me pronësinë që ka nga gjiganti kinez i teknologjisë ByteDance dhe pengesa të shumta në Kongres që mund të kufizojnë qasjen në aplikacion.

Në dhjetor, TikTok kombinoi ekipin e tij global të besimit dhe sigurisë me grupin e tij të besimit dhe sigurisë me bazë në SHBA, të cilin Han e kishte drejtuar nga Los Angeles.

Ish-punonjësit që kanë punuar ngushtë me Han-in thonë se ai ishte i frustruar kur nuk iu ofrua roli i drejtimit të ekipit të kombinuar dhe në vend të kësaj iu dha një promovim që ai nuk donte: kreu i besimit dhe sigurisë për ekipin e ri të Sigurisë së të Dhënave në SHBA.

Ky ekip u krijua posaçërisht për të qetësuar shqetësimet e sigurisë kombëtare të SHBA-së. Ndërsa roli i Hanit ishte prestigjioz në letër, ai përfundimisht e krahasoi atë me marrjen e një “detyre disavantazhi” – një punë që tingëllon mirë në fillim, por që do ta bënte atë të ndjeshëm ndaj të qenit një karrem, për t’iu vënë faji.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Biden: I dëgjoj protestat kundër luftës në Gazë

Presidenti Joe Biden tha në një fjalim në ceremoninë...

Besnik Berisha thotë se Enver Sekiraqa nuk është arratisur

Avokati Besnik Berisha ka thënë se nuk është e...

Zogaj: Askush nuk u dënua për masakrën e Burgut të Dubravës

25 vjet më parë, në Burgun e Dubravës ka...

Ekipet e ASK-së do të vazhdojnë regjistrimin e qytetarëve në 11 komuna

Qytetarët e 11 komunave do të mund t’i shfrytëzojnë...

Biden: I dëgjoj protestat kundër luftës në Gazë

Presidenti Joe Biden tha në një fjalim në ceremoninë e diplomimit në Kolegjin Morehouse se i dëgjonte zërat e atyre që protestonin kundër luftës...

Besnik Berisha thotë se Enver Sekiraqa nuk është arratisur

Avokati Besnik Berisha ka thënë se nuk është e vërtetë që Enver Sekiraqa është arratisur nga Kosova. "Meqe ra fjala, Enver Sekiraqa nuk eshte arratisur,...

Zogaj: Askush nuk u dënua për masakrën e Burgut të Dubravës

25 vjet më parë, në Burgun e Dubravës ka ndodhur një nga masakrat më të mëdha në Kosovë kundër shqiptarëve nga regjimi i Slobodan...