Sot përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Sot shënohet 178-vjetori i lindjes së shkrimtarit dhe veprimtarit...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

​Vrasje e shtatzënës, Abdixhiku: Ka diçka thellësisht të tmerrshme brenda shoqërisë sonë

Extra AL PVC

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Lumir Abdixhiku ka reaguar pas vrasjes së një gruaje shtatzënë nga ish-bashkëshorti, duke thënë se ka diçka thellësisht të tmerrshme brenda shoqërisë sonë.

Ai në një postim në Facebook ka shkruar se nuk mund të sillemi në cikël të njëjtë reagimi; nga dhuna në reagim, deri në fatalitetin tjetër.

“Sërish një grua, në javën e fundit të shtatzënisë, bëhet viktimë e një krimi monstruoz. Kjo më s’është gjendje normale; e ne nuk mund të normalizojmë vetëm me reagime këtë alarm nacional që na shpërfaqet në mënyrën më çnjerëzore të mundshme para sysh tani nga dy herë në javë”, ka shkruar Abdixhiku. Na duhet një veprim kombëtar, nga policia tek prokuroria e gjyqësia, nga edukimi e mbështetja kolektive, për të luftuar këtë dukuri dhune ndaj gruas drejt e në rrënjë. Kosova mundet më ndryshe. Shoqëria jonë duhet të jetë më ndryshe”, ka shkruar Abdixhiku.

“Fjalët tani humbin peshën. Asgjë çfarë themi sot nuk kthen prapa jetën e shuar të një gruaje të pambrojtur e jetën e pa nisur të një fëmije. Si prind e familjar ndjej dhimbje dhe mllef për humbjen e trishtuar të kësaj mbrëmje. Si pjesë e spektrit politik, ndjej obligimin njerëzor për të luftuar këtë dukuri dhune ndaj gruas që ka marrë karakter nacional tashmë. Ky duhet të jetë misioni ynë parësor sot”, ka shtuar ai.

Abdixhiku fton organet e rendit dhe sigurisë të veprojnë me përgjegjësi e pa kompromis ndaj rastit të sotëm, ndërsa familjes, të afërmve e miqve, u shpreh ngushëllime duke thënë se kjo humbje jete, si çdo tjetër, është plagë që rëndon mbi të gjithë.

Ndryshe, vrasja e sotme vjen pak ditë pasi një person mbyti me sëpatë gruan e tij në Prishtinë.

 

spot_img

Të fundit

Ja kur pritet të martohet Dafina Zeqiri

Këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri muaj më parë ka...

Për herë të parë, një vajzë me ngjyrë kurorëzohet Miss Universe Filipinet

Filipino-amerikanja Chelsea Manalo u bë gruaja e parë me...

Ja kur pritet të martohet Dafina Zeqiri

Këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri muaj më parë ka bërë publike romancën e saj me Kreshnik Gjergjin e cila u komentua mjaftë shumë. Çifti kanë...

Arrestimi i 4 të rinjve nga Kosova për trafik armësh/ Bashkëpunonin me serbë, ua shisnin personave me precedentë penalë

Katër shqiptarët e Kosovës që u arrestuan nga trafiqet e Tiranës të premten, i merrnin në Serbi armët që i shisnin brenda vendit tone....

Rrezikim i sigurisë nacionale- Shpërfillet kërkesa e SHBA’së, Prishtina e Ramës favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh

Tenderi 10 milionësh i Komunës së Prishtinës “Programi për ofrimin e shërbimeve të energjisë në ulje të shpenzimeve financiare në Komunën e Prishtinës SIPA...