Të fundit:

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...
ISP BroadcastISP Broadcast

Sipas Tahirit, uniteti mes LDK-së dhe UÇK-së në Rambuje mundësoi krijimin e dy shteteve shqiptare

Extra AL PVC

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në procesin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, duke përkujtuar 25-vjetorin e Konferencës së Rambujesë në Paris të Francës (6 shkurt 1999), tha se uniteti midis Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) kulmoi me shtetin e dytë të pavarur të shqiptarëve në rajon.

Delegacioni i Kosovës rreth negociatave të paqes përbëhej nga anëtarë të LDK-së dhe UÇK-së që deri atëherë kishin qëndrime të kundërta rreth situatës në Kosovë.

Megjithatë, delegacioni kosovar e nënshkroi marrëveshjen, kurse delegacioni serb e refuzoi, duke detyruar NATO-n të nisë bombardimin e trupave ushtarake dhe paramilitare të Serbisë më 24 mars 1999.

“Bashkimi midis LDK-së dhe UÇK-së e mundësoi pranimin e Marreveshjes së Rambujesë – ne bëmë kthesë në historinë e Kosoves, fuqizuam gjeopolitikën kombëtare dhe i bëmë dy shtete shqiptare”, shkroi Tahiri të martën në rrjetin e saj social, duke iu referuar krisjeve që ekzistonin në udhëheqjen e atëhershme kosovare që mund të çonte ndoshta në mosndërhyrjen e NATO-s.

Postimi i plotë:


 

spot_img

Të fundit

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Analisti politik, Ylli Hoxha, iu drejtua deputetëve të Partisë...

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj qeverisjes komunale në Gjilan nga Lëvizja Vetëvendosje. Ai thotë se për tri vjet qeverisje nga ana...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel sot paradite. Zënka e tyre ka pasur të bëjë me përgatitjen akademike. Ndonëse zënkë simpatike, kjo...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet gjithmonë e më shpesh pas sulmit të armatosur në Banjskë, dhe mes paralajmërimeve të autoriteteve...