Të fundit:

Tetë të lënduar nga aksidenti në autostradën “Ibrahim Rugova”

Një aksident trafiku ka ndodhur në autostradën Ibrahim Rugova,...

Policia u bën thirrje shoferëve: Kujdes nga mjegulla, mbani nën kontroll shpejtësinë

Policia e Kosovës u ka bërë thirrje shoferëve për...

Blerim Isufaj zgjidhet kryeprokuror i Prokurorisë Speciale

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) me 9 vota për,...
ISP BroadcastISP Broadcast

​SHBA, rriten të ardhurat personale në tetor

ISP Broadcast

Departamenti Amerikan i Tregtisë publikoi sot një raport që tregon se të ardhurat personale në SHBA u rritën më shumë se sa pritej në muajin tetor.

Raporti tha se të ardhurat personale u rritën me 0,7% në tetor, pas një rritjeje prej 0,4% në shtator. Ekonomistët prisnin një rritje tjetër prej 0,4%.

Rritja e të ardhurave personale më shumë se sa pritej, reflektoi kryesisht rritje të kompensimeve dhe përfitimeve sociale të qeverisë.

Të ardhurat personale të disponueshme, ose të ardhurat personale minus taksat korente personale, gjithashtu u rritën me 0,7% në tetor, pas një rritjeje me 0,3% në shtator.

Departamenti i Tregtisë tha se shpenzimet personale gjithashtu u rritën me 0,8% në tetor, pas një rritjeje me 0,6% në shtator. Rritja përputhet me vlerësimet e ekonomistëve.

Shpenzimet reale personale, të cilat përjashtojnë ndryshimet e çmimeve, u rritën me 0,5% në tetor, pas një rritjeje prej 0,3% në shtator.

Me rritjen e shpenzimeve, pak më shumë se të ardhurat, kursimet personale ranë në 2,3% në tetor, krahasuar me 2,4% në shtator.

Gjithashtu, sipas një raporti çmimet bazë të konsumit, të cilat përjashtojnë çmimet e ushqimeve dhe energjisë, u rritën me 0,2% në tetor, pas një rritjeje prej 0,5% në shtator.

Ekonomistët kishin pritur që çmimet të rriteshin me 0,3%.

Norma vjetore e rritjes së çmimeve bazë të konsumit gjithashtu u ul në 5,0% në tetor, nga 5,2% në shtator, duke u përputhur me vlerësimet. /DPA/

 

spot_img

Të fundit

Deputeti i Bundestagut gjerman takohet me Kurtin

Deputeti i Bundestagut gjerman, Nils Schmid është takuar me...

Tetë të lënduar nga aksidenti në autostradën “Ibrahim Rugova”

Një aksident trafiku ka ndodhur në autostradën Ibrahim Rugova,...

Policia u bën thirrje shoferëve: Kujdes nga mjegulla, mbani nën kontroll shpejtësinë

Policia e Kosovës u ka bërë thirrje shoferëve për...

Blerim Isufaj zgjidhet kryeprokuror i Prokurorisë Speciale

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) me 9 vota për,...

Deputeti i Bundestagut gjerman takohet me Kurtin

Deputeti i Bundestagut gjerman, Nils Schmid është takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Schmid që është edhe zëdhënësi i politikës së jashtme të SPD-së,...

Tetë të lënduar nga aksidenti në autostradën “Ibrahim Rugova”

Një aksident trafiku ka ndodhur në autostradën Ibrahim Rugova, Mazgit-Bresje, në të cilin janë përfshirë 14 automjete dhe janë lënduar disa persona. Drejtori i Emergjencës...

Policia u bën thirrje shoferëve: Kujdes nga mjegulla, mbani nën kontroll shpejtësinë

Policia e Kosovës u ka bërë thirrje shoferëve për kujdes gjatë vozitjes, sidomos gjatë mjegullës ku zvogëlohet dukshmëria. Policia ka kërkuar në një postim në...