“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Extra AL PVC

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti se është dakorduar për një marrëveshje emergjence me Serbinë, që mbyll krizat në dialog që krijuar në dy vitet e fundit.

Në seancën plenare, e cila po vazhdon edhe mbrëmjen e së enjtes, Shala, në përmbajtje marrëveshja kornizë bazë me Serbinë dhe aneksi i zbatmit të saj nuk ka diçka konkrete për Kosovën, kurse kryesisht kërkesa teorike ndaj Serbisë.

Shala: Marrëveshja e dakorduar me Serbinë është emergjence, ka vetëm kërkesa teorike ndaj Serbisë

“Autori i këtij teksti që është edhe intepretuesi autenik që është ndërmejtësi, interpreton një marrëveshje të një konteksti krizash. Ai në takime me ne numëronte gjashtë kriza në dy vitet e fundit. Pra është një tekst emergjence që të mbyllë krizat dhe të krijojë një minimum normal në komunikimin ndërmjet vendeve. Në këtë kuptim ky tekst është i mjaftueshëm por pretendimi është i madh, pasi ka elemente që lidhen me kërkesa konkrete për Kosovën dhe disa kërkesa për Serbinë, por të gjitha teorike dhe asnjë konkrete”, tha ai.

Shala në seancën e sotme, u dëgjua duke ofenduar rëndë kryeminsitrin Albin Kurti, ku mes tjerash e quajti edhe tradhtar./TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Mësoni sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes...

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi për Sergino Dest, pas një lëndimi serioz të ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Blaugranët mund të...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë dhe sipas tij tashmë jemi bashkuar. Ai ka thënë se emri...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca e radhës ndaj Dragisha Millenkoviq, i akuzuar për krime lufte në Kosovë. Në këtë seancë janë...