Të fundit:

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...
ISP BroadcastISP Broadcast

“Qytetarët presin votën pro Trust-it”, thotë Bekim Haxhiu pasi iniciativa kaloi në Komision

ISP Broadcast

Në këtë kohë krize reflektimi i deputetëve për çështjen e Trust-it është i domosdoshëm, ka thënë nismëtari i parë i iniciativës për lejimin e tërheqjes së deri në 30% të mjeteve të Trustit, Bekim Haxhiu. Kjo pasi kjo inciativë kaloi më Komisionin për Buxhet.

Qytetatër presin votën pro kësaj nisme, u shpreh Haxhiu, teksa njoftimit të tij ia bashkëngjiti një fotografi proteste të qytetarëve për lejimin e Trust-it.

“Ne mbledhjen e sotme të Komisionit Parlamentar për Buxhet dhe Transfere kaloi Nisma Legjislative për Trustin”, tha Haxhiu. “Së shpejti kjo nismë do të votohet edhe në Kuvend ku qytetarët presin votën Pro”.

Kuvendi i Kosovës duhet që sa më parë ta shqyrtojë Projektligjin për Trust-in në seancë plenare, tha deputeti i Lidhjes Demokratike, Avdullah Hoti, pas miratimin në Komisionin për Buxhet të iniciativës për lejimin e tërheqjes së 30% të Trust-it.

“Sigurisht se kjo nuk është zgjidhja e duhur për tejkalimin e krizës ekonomike nga inflacioni, por është zgjidhja e vetme që ka mbetur në dispozicion të qytetarëve për të përballuar më lehtë krizën pasi kanë munguar masat substanciale nga Qeveria”, tha Hoti.

Kalimit të Iniciativës për lejimin e tërheqjes së deri në 30% të mjeteve të Trust-it në Komisionin Parlamentar për Buxhet dhe Transfer i është gëzuar deputeti i Partisë Demokratike, Mëgim Lushtaku, i cili u shpreh se tash duhet “të reflektojnë” deputetët e shumicës parlamentare kur të rikthehet iniciativa në Kuvend.

“Iniciativa për Tërheqjen e 30% të Trustit mori dritën jeshile në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Tani, është rradha e deputetëve që të reflektojnë karshi krizës ekonomike që po mbretëron dhe t’iu dalin në ndihmë qytetarëve duke votuar pro në Kuvend. Urime!”, shkroi Lushtaku.  /TV Arbëria

 

 

spot_img

Të fundit

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca, mbylli punimet e seancës sotme plenare, ku deputetët debatuan me kryeministrin Albin Kurti, për marrëveshjen...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka thënë se kryeministri, Albin Kurti po e mashtron Kuvendin dhe qytetarët për...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti se është dakorduar për një marrëveshje emergjence me Serbinë, që mbyll...