Të fundit:

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...
ISP BroadcastISP Broadcast

Pozicioni në të cilin flini mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit

ISP Broadcast

Alzheimer është një sëmundje progresive e trurit e karakterizuar nga humbja e kujtesës dhe aftësive të arsyetimit, si dhe ndryshime të personalitetit.

Alzheimer është një sëmundje progresive e trurit e karakterizuar nga humbja e kujtesës dhe aftësive të arsyetimit, si dhe ndryshime të personalitetit.

Duke qenë se është shumë progresive, mjekët po punojnë vazhdimisht në kërkime që të paktën do t’i ndihmonin njerëzit të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes.

Së bashku me ushqimin e duhur dhe kujdesin shëndetësor, shkencëtarët tani kanë bërë një zbulim tjetër interesant që mund të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së sëmundjes Alzheimer.

Fjetja në një pozicion të caktuar ul rrezikun e demencës dhe sëmundjes së Alzheimerit, sipas hulumtimeve të fundit. Siç raporton New York Post, ky zbulim mund të jetë i rëndësishëm në diagnostikimin dhe parandalimin e mëtejshëm të kësaj gjendjeje progresive.

“Gjumi në krahun tuaj është gjetur të jetë pozicioni më i dobishëm për trurin dhe e ndihmon atë të pastrojë mbetjet intersticiale më shpejt se pozicionet e tjera. Kjo çon në përfitime të shumta, duke përfshirë uljen potenciale të rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve neurologjike si Parkinson ose Alzheimer”, shpjegon eksperti i gjumit Narvan Amini.Gjumi në krahun tuaj përgjithësisht konsiderohet më i shëndetshmi, sepse ky pozicion ofron mbështetje të mirë për shtyllën kurrizore duke reduktuar refluksin e acidit.

Është interesante se gjumi në krahun tuaj gjithashtu mund të zvogëlojë gërhitjen. Amini gjithashtu zbuloi pozicionin më të keq të gjumit kur bëhet fjalë për shëndetin e përgjithshëm, që është fjetja në stomak.  /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca, mbylli punimet e seancës sotme plenare, ku deputetët debatuan me kryeministrin Albin Kurti, për marrëveshjen...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka thënë se kryeministri, Albin Kurti po e mashtron Kuvendin dhe qytetarët për...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti se është dakorduar për një marrëveshje emergjence me Serbinë, që mbyll...