Të fundit:

Kurti: Preokupimet kryesore, hapja e arkivave në Beograd, zbulimi i varrezave masive

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas Krushës së Madhe...

​Familjarët e të pagjeturve nuk presin rezultate nga dakordimi në Ohër

Familjarët dhe përfaqësuesit e personave të zhdukur gjatë luftës...

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë...
ISP BroadcastISP Broadcast

Përfundon mbledhja e dy kuvendeve Shqipëri-Kosovë, kërkohet që hapat mes dy shteteve të jenë një

ISP Broadcast

Ka përfunduar mbledhja e përbashkët dy kuvendeve atij të Shqipërisë dhe Kosovës, e cila u zhvillua në Tiranë për të shënuar kështu 110 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë.

Në këtë mbledhje u kërkua që Shqipëria dhe Kosova të bashkëndajnë përgjegjësinë për forcimin e shqiptarëve.

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla theksoi se Shqipëria dhe Kosova tanimë janë dy shtete të pavarura me aspirata drejt Brukselit dhe me aleatë të fuqishëm siç janë ShBA-të.

Kurse, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca tha se vetëm të bashkuar do të mund t’i mbrojmë interesat jetike të popullit shqiptar.

Para deputetëve të të dyja shteteve nga një fjalë rasti mbajtën edhe dy kryeministrat, Edi Rama dhe Albin Kurti.

Kurti tha se Kosova i gëzohet çdo suksesi të Shqipërisë. Sipas tij Kosova e Shqipëria duhet të përfshihen në çështjen publike të njëra-tjetrës, mirëpo “jo për të penguar, por për të kontribuar”.

E kryeministri Edi Rama u shpreh besimplotë se njohja përfundimtare e Kosovës do të vijë shumë më shpejt se ç’u desh për të shpallur pavarësinë si shtet.

Ai përmendi edhe presidentin historik Ibrahim Rugova dhe ish-presidentin Hashim Thaçi, si faktorë kryesorë për të tashmen.

Nga një fjalë përshëndetëse mbajtën edhe kryetarët e grupeve parlamentare të Kuvendit të Shqipërisë dhe Kuvendit të Kosovës.

Në shënim të këtij përvjetori, do të mbahen edhe aktivitete të tjera kulturore. Mbrëmë është mbajtur një koncert, ku kanë marrë pjesë edhe përfaqësues të institucioneve të Kosovës. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Kurti: Preokupimet kryesore, hapja e arkivave në Beograd, zbulimi i varrezave masive

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas Krushës së Madhe...

​Familjarët e të pagjeturve nuk presin rezultate nga dakordimi në Ohër

Familjarët dhe përfaqësuesit e personave të zhdukur gjatë luftës...

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të...

Kurti: Preokupimet kryesore, hapja e arkivave në Beograd, zbulimi i varrezave masive

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas Krushës së Madhe ka bërë sot homazhe edhe në Krushë të Vogël. Derisa ka kujtuar gjithë të rënët...

​Familjarët e të pagjeturve nuk presin rezultate nga dakordimi në Ohër

Familjarët dhe përfaqësuesit e personave të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë shprehen të zhgënjyer me qasjen e Qeverisë së Kosovës, karshi zbardhjes...

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, gati 28% të vëllimit, vijuan rikuperimin edhe...