Të fundit:

Aksident i rëndë në Milot

Para pak çastesh ka ndodhur një aksident i rëndë...

Selmani: Agim Ademi bënte kalkulime ta rrëzonte FC Malishevën nga Superliga

Agron Selmani trajneri nga Ferizaj tregon se Agim Ademi...
ISP BroadcastISP Broadcast

Për herë të parë pas 20 vitesh një president polak në Shqipëri

ISP Broadcast

Me ftesë të Presidentit Begaj, më 10-11 maj 2023, Shqipërinë do ta vizitojë Presidenti i Republikës së Polonisë, Andrzej Duda.

Me ftesë të Presidentit të Shqipërisë, Bajram Begaj, sot (e enjte) do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Shqipëri, presidenti i Polonisë, Andrzej Duda.

Kjo është vizita e parë zyrtare pas 20 vitesh e një presidenti polak në Shqipëri.

Presidenti polak Duda do të pritet me nderimet e rastit nga presidenti Begaj, në Presidencë.

Pas ceremonive të mirëseardhjes, që parashihet të jetë në ora 11:00, të dy presidentët do të zhvillojnë një takim të veçantë dhe më pas do të kryesojnë delegacionet e të dy vendeve në një takim të zgjeruar, ndërsa në mbarim të takimit, të dy presidentët do të zhvillojnë një konferencë për media.

Në pjesën e dytë të ditës, në orën 16:30, të dy presidentët do të marrin pjesë dhe do t’i drejtohen me mesazhe, forumit të përbashkët ekonomik që do të zhvillohet me pjesëmarrjen e sipërmarrjeve nga të dy vendet.

Presidenti Dudaj shoqërohet në këtë vizitë nga një përfaqësi sipërmarrësisht polakë, të organizuar nga Agjencia Polake e Investimeve dhe Tregtisë (PAIH).

Gjatë qëndrimit në Shqipëri, Dudaj do të zhvillojë edhe një vizitë të shkurtër në qytetin e Krujës.

Së fundmi pas kërcënimeve nga fqinjët, Polonia ka marrë vëmendjen botërore duke e rritur buxhetin e saj të mbrojtjes në 30 miliardë dollarë, në 4.25% të PBB-së, përqindja më e lartë në të gjithë NATO-n, Polonia po shpenzon masivisht që të riformësojë tërësisht balancën e fuqisë në Evropë.

Me 250 tanke amerikane M1A2 Abrams, deri në 500 Himars si dhe 96 helikopterë Apache, deri në fund të dekadës, Polonia do të zotërojë me diferencë ushtrinë tokësore më të fuqishme të Evropës.

Kjo do të thotë se, për herë të parë që nga shekulli i 18-të dhe sërish e shqetësuar me interesat jetike strategjike në fushat e gjera të Ukrainës, Polonia është në prag të shndërrimit në një fuqi të madhe.

Pa një përfundim të shpejtë në horizont për luftën e Ukrainës, Polonia, tashmë e vendosur të zgjerojë furnizimin me energji bërthamore me mbështetjen financiare amerikane.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Aksident i rëndë në Milot

Para pak çastesh ka ndodhur një aksident i rëndë...

Selmani: Agim Ademi bënte kalkulime ta rrëzonte FC Malishevën nga Superliga

Agron Selmani trajneri nga Ferizaj tregon se Agim Ademi...

Aksident i rëndë në Milot

Para pak çastesh ka ndodhur një aksident i rëndë në Milot. Nga pamjet të cilat ka siguruar TV Arbëria, shihet se njësitet relevante kanë dalur...

Selmani: Agim Ademi bënte kalkulime ta rrëzonte FC Malishevën nga Superliga

Agron Selmani trajneri nga Ferizaj tregon se Agim Ademi në Ferizaj bënte kalkulime ta rëzonte FC Malishevën nga Superliga. Ai tha se Agim Ademi kishte...

Gazetari i sportit Arlind Sadiku, thotë se ekipi i ‘FC Malishevës’ duhet të merret shembull për organizim të mirë

Gazetari i sportit, Arlind Sadiku, ishte i ftuar sot në emisionin 'Rock 'N' Roll Football', ku foli për ekipet futbollistike të Kosovës. I pyetur për...