Të fundit:

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...
ISP BroadcastISP Broadcast

Për 8 vjet ndërtoi Kullën Eifel me 700 000 shkrepëse, por nuk e pranojnë në rekordet Guinness

Extra AL PVC

Zemërimi i Richard Plaud nga Franca u shkaktua pas vendimit të komitetit të rekordeve botërore Guinness për të mos njohur si të tillë ndërtimin e Kullës Eiffel 7.19 metra të lartë me arsyetimin se shkrepset që ai kishte përdorur nuk ishin në treg.

Plaud iu deshën gjithsej 8 vjet dhe më shumë se 700,000 shkrepëse për të ndërtuar Kullën Eifel, të cilën ai e zbuloi më 27 dhjetor, në 100-vjetorin e vdekjes së inxhinierit që ndërtoi monumentin aktual.

Sipas postimit të francezit 47-vjeçar, ajo që iu tha nga komiteti i rekordeve botërore Guinness është se shkrepset që ai kishte përdorur nuk ishin të disponueshme në treg dhe ishin ndryshuar në atë mënyrë që forma e tyre origjinale nuk njihej.

“Është zhgënjyese, e turpshme, e pakuptueshme dhe jo e drejtë,” tha ai për The Times.

“Më thuaj se si 706.900 ndeshje që i kam ngjitur një nga një, nuk janë në treg. Kulla ime do të vazhdojë të ekzistojë dhe do të jetë 7.19 metra për shumë vite”, ka shkruar ai në një postim tjetër.

Rekordi Botëror Guinness për Kullën Eifel të bërë nga shkrepëse mbahet që nga viti 2009 nga Toufic Daher nga Libani, i cili krijoi një kopje të gjatë 6.53 metra.

spot_img

Të fundit

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Analisti politik, Ylli Hoxha, iu drejtua deputetëve të Partisë...

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj qeverisjes komunale në Gjilan nga Lëvizja Vetëvendosje. Ai thotë se për tri vjet qeverisje nga ana...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel sot paradite. Zënka e tyre ka pasur të bëjë me përgatitjen akademike. Ndonëse zënkë simpatike, kjo...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet gjithmonë e më shpesh pas sulmit të armatosur në Banjskë, dhe mes paralajmërimeve të autoriteteve...