Të fundit:

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...
ISP BroadcastISP Broadcast

PDK kundërshton projektligjin për zyrtarët publik

ISP Broadcast

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku ka thënë se qeveria Kurti po tenton të politizojë administratën publike. Pasi ministri i Brendshëm prezantoi projektligjin për zyrtarët publik, Lushtaku bëri të ditur se PDK do të kundërshtojnë këtë nismë ligjore.

Gjithashtu ai ka thënë se ky projektligj është i vonuar.

Lushtaku: Projektligji për zyrtarët publik është i vonuar

“po shihen vonesat pse kanë ardhur deri më sot. Po shihen qartë shkeljet e mëdha, pretendimet e mëdha që kjo qeveri po tenton të instalojë në administratën publike. Shqetësime të mëdha, reagime të mëdha, kritikat që kanë nxitur në çdo pjesë të shoqërisë, sidomos në pjesën e administratës publike, nga pjesa e insistimit të qeverisë Kurti për të politizuar dhe legjitimuar politizimin e administratës publike janë shumë shqetësues ku kemi shqetësime të ndryshme qoftë nga sindikatat, BE, e të ndryshme”, ka thënë ai.

Lushtaku ka thënë se ekzekutivi po synon kapjen e administratës publike.

Lushtaku: PDK do të kundërshtojë projektligjin për zyrtarët publike

“Ne si grup parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës shprehim shqetësimet tona dhe sigurisht që do të kundërshtojmë që ky projektligj të kalojë në këtë seancë por edhe nëse kalon, sigurisht që do t’i marrim të gjitha hapat sepse me të vërtetë e ndjejmë dhe argumentojmë që ka shkelje të mëdha kushtetuese dhe ligjore në vend”, ka deklaruar ai. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca, mbylli punimet e seancës sotme plenare, ku deputetët debatuan me kryeministrin Albin Kurti, për marrëveshjen...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka thënë se kryeministri, Albin Kurti po e mashtron Kuvendin dhe qytetarët për...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti se është dakorduar për një marrëveshje emergjence me Serbinë, që mbyll...