Të fundit:

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...
ISP BroadcastISP Broadcast

Papunësia në Britaninë e Madhe rritet ndërsa ekonomia shkon drejt recesionit

Extra AL PVC

Papunësia në Britaninë e Madhe u rrit në 3.7% në tre muajt deri në tetor, nga 3.6% në periudhën e mëparshme, në përputhje me parashikimet e tregut.

Të dhënat nga Zyra për Statistikat Kombëtare treguan se vendet e lira të punës ranë me 65.000 në tre muajt deri në nëntor në 1.9 milionë – një rënie e pestë radhazi, duke shënuar pasiguri në të gjithë industritë, pasi presionet ekonomike frenojnë rekrutimin.

Megjithatë, shifrat treguan se më shumë njerëz po kthehen në punë, me shkallën e pasivitetit në 21.5% pasi ata në të pesëdhjetat zgjodhën të kthehen në punë mes inflacionit në rritje.

Zyra tha gjithashtu se paga totale (përfshirë bonuset) dhe paga e rregullt (duke përjashtuar bonuset) u rritën me 6.1%.

Shkalla e punësimit u rrit gjithashtu nga 75.4% në 75.6%, me punonjës të listës së pagave që u rritën me 107.000 në një rekord prej 29.9 milionë.

Britania po përballet me një valë të re veprimesh industriale, duke përfshirë infermierët, punonjësit e postës dhe universitetit, të shkaktuar nga një krizë e hidhur e kostos së jetesës, e shkaktuar nga rritja e inflacionit dhe një ekonomi në përkeqësim.

Norma vjetore e inflacionit në Britaninë e Madhe u hodh në 11.1% në tetor nga 10.1% në shtator, më e larta që nga tetori 1981, duke çuar në një rënie të pagave reale.

Së fundmi, kancelari Jeremy Hunt tha se ekonomia “do të përkeqësohet përpara se të përmirësohet”, pasi të dhënat treguan se PBB-ja u ngushtua me 0.3% midis gushtit dhe tetorit.

“Këto shifra konfirmojnë se kjo është një situatë shumë sfiduese ekonomike këtu dhe në mbarë botën,” tha ai. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Analisti politik, Ylli Hoxha, iu drejtua deputetëve të Partisë...

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj qeverisjes komunale në Gjilan nga Lëvizja Vetëvendosje. Ai thotë se për tri vjet qeverisje nga ana...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel sot paradite. Zënka e tyre ka pasur të bëjë me përgatitjen akademike. Ndonëse zënkë simpatike, kjo...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet gjithmonë e më shpesh pas sulmit të armatosur në Banjskë, dhe mes paralajmërimeve të autoriteteve...