Të fundit:

4 këshilla për të qenë më pozitivë

Për pozitivitet kemi nevojë të gjithë, në mënyrë që...

“Zilia është ndjesia që buron nga zemra, kur mungojnë rezultatet personale”

Zilia është ndjesia që buron nga zemra, kur mungojnë rezultatet personale. Ndonjëherë maskohet me xhentilesë,...

Deponohen mbi 1 mijë euro false në një bankë në Fushë-Kosovë

Policia e Kosovës ka nisur hetimet lidhur me një...
ISP BroadcastISP Broadcast

Osmani: Borxhi ynë ndaj viktimave të dhunës është drejtësia

ISP Broadcast

Presidentja Vjosa Osmani reagoi pas aktit makabër të vrasjes së një gruaje 35-vjeçare e cila po pritste për të lindur fëmijën e saj të parë. Osmani shkroi se sonte vajton Kosova për një grua që s’arriti të bëhet nënë dhe për një jetë të palindur.

Një tjetër krim makabër e çnjerëzor. Një tjetër ‘burrë’ që nuk mund të quhet qenie njerëzore, por që ia mori jetën gruas dhe fëmijës që do të bëhej gëzimi e jeta e nënës. Sonte mungojnë fjalët se ato i ka zëvendësuar dëshpërimi. Sonte është e vështirë të mendosh se ka shpresë! Por, sonte shpresa e besimi janë më të nevojshme se kurrë. Kjo valë kriminale e ky femicid ndaj grave duhet të marrë fund. Në sprovë jemi jo vetëm si shtet, por edhe si shoqëri. S’ka më arsyetime e justifikime. Jeta e vajzave dhe grave, sikurse e çdo qytetari tonë është e shenjtë”, shkroi Osmani.

Osmani shkroi se asnjë vajzë e grua më shumë është thirrje kombëtare për të gjithë ne ndërsa përgjigja për dhunuesit, abuzuesit dhe vrasësit është rendi dhe ligji e dënimi maksimal.

“Borxhi ynë ndaj viktimave të dhunës, jetëve të palindura e jetëve të ndërprera pa të drejtë është një dhe i vetëm: Drejtësi”, deklaroi Osmani.

spot_img

Të fundit

Pse nuk mund të flesh pa një batanije apo çarçaf?

Të qëndroni në gjumë gjatë motit të nxehtë është...

4 këshilla për të qenë më pozitivë

Për pozitivitet kemi nevojë të gjithë, në mënyrë që...

“Zilia është ndjesia që buron nga zemra, kur mungojnë rezultatet personale”

Zilia është ndjesia që buron nga zemra, kur mungojnë rezultatet personale. Ndonjëherë maskohet me xhentilesë,...

Pronari i “Bellmondo” në Ferizaj u gjet i vdekur në dhomën e hotelit

Sot në media është raportuar për një rast të...

Pse nuk mund të flesh pa një batanije apo çarçaf?

Të qëndroni në gjumë gjatë motit të nxehtë është një nga gjërat që na bën të ndihemi paksa në ‘’siklet’’ kur këto temperatura janë...

4 këshilla për të qenë më pozitivë

Për pozitivitet kemi nevojë të gjithë, në mënyrë që të jemi të lumtur e për ta bërë këtë botën tonë një vend më të...

“Zilia është ndjesia që buron nga zemra, kur mungojnë rezultatet personale”

Zilia është ndjesia që buron nga zemra, kur mungojnë rezultatet personale. Ndonjëherë maskohet me xhentilesë, parfumoset me mirësjellje dhe “del shëtitje” duke treguar sikur ka vullnet të mirë. Zilia ështëqindra herë më e tmerrshme se uria, sepse përfaqëson uri...