Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme

Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit,...

Trëndafili i egër, thesari i maleve shqiptare

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është shkurre e egër...

Angazhimi “i hekurt” i SHBA për mbrojtjen e Izraelit nuk do të ndryshojë

SHBA përsëriti sot se angazhimi i saj për mbrojtjen...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

OBSH thotë se COVID-19 nuk është më emergjencë shëndetësore globale

Extra AL PVC

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të premten se COVID-19 nuk përfaqëson më një emergjencë globale shëndetësore, një hap i madh drejt fundit të pandemisë që iu mori jetën më shumë se 6.9 milionë njerëzve në botë dhe ndërpreu ekonominë globale.

Komiteti i Emergjencës i OBSH-së mbajti takim të enjten dhe rekomandoi agjencinë e OKB-së të shpallë fundin e urgjencës së shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar, që u vendos për më shumë se tre vjet.

“Prandaj, me shumë shpresë e shpall COVID-19 të përfunduar si një emergjencë shëndetësore globale”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke shtuar se fundi i urgjencës nuk do të thotë se COVID-19 kishte mbaruar si një kërcënim shëndetësor global.

Komiteti i urgjencës i OBSH-së deklaroi fillimisht se COVID-19 përfaqësonte nivelin e tij më të lartë të alarmit më shumë se tre vjet më parë, më 30 janar 2020. Statusi ndihmon në fokusimin e vëmendjes ndërkombëtare mbi një kërcënim shëndetësor, si dhe në forcimin e bashkëpunimit për vaksinat dhe trajtimet.

Heqja e këtij statusi është një shenjë e avancimit që bota ka bërë në këto fusha, por COVID-19 do të qëndrojë, ka thënë OBSH, edhe nëse nuk përfaqëson më një emergjencë.

“COVID-19 ka ndryshuar botën dhe na ka ndryshuar ne. Dhe kështu duhet të jetë. Nëse i kthehemi si ishin gjërat përpara COVID-19, ne do të kemi dështuar të mësojmë mësimet tona dhe nuk do të kemi dështuar brezat tanë të ardhshëm”, tha Ghebreyesus.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme

Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit,...

Trëndafili i egër, thesari i maleve shqiptare

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është shkurre e egër...

Angazhimi “i hekurt” i SHBA për mbrojtjen e Izraelit nuk do të ndryshojë

SHBA përsëriti sot se angazhimi i saj për mbrojtjen...

Pse disa njerëz nuk e gjejnë dot dashurinë e vërtetë?

Pavarësisht zhvillimit të rrjeteve sociale, rreth 50% e të...

Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme

Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit, është e kushtueshme. Sipas statistikave, një familje amerikane shpenzon rreth 11 000 dollarë vetëm për vitin...

Trëndafili i egër, thesari i maleve shqiptare

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është shkurre e egër deri në tre metra e degëzuar dhe me gjemba të fortë, me lule në ngjyrë...

Angazhimi “i hekurt” i SHBA për mbrojtjen e Izraelit nuk do të ndryshojë

SHBA përsëriti sot se angazhimi i saj për mbrojtjen e Izraelit mbetet “i hekurt” dhe se nuk dëshiron të shohë një luftë më të...