Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin...

Shtime, tre anëtarë të një familje dërgohen në Emergjencë, dyshohet se u rrahën

Rreth orës 19:33, policia e stacionit në Shtime ka...

Besnik Berisha thotë se Enver Sekiraqa nuk është arratisur

Avokati Besnik Berisha ka thënë se nuk është e...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Ramiz Alija në takimin e vitit 1991 me Ibrahim Rugovën: Jemi një popull dhe një komb

Extra AL PVC

Në vitin 1991 presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, ishte takuar në Tiranë me presidentin e Shqipërisë në atë kohë Ramiz Alinë.

Në një video të pa publikuar më parë dëgjohet zëri i Ramiz Alisë, duke thënë se “Kosova dhe Shqipëria janë një komb dhe një popull”.

Ai po ashtu thoshte, se çështja e Kosovës dhe e Shqipërisë janë e njëjta gjë.

“Sepse ne konsiderojmë që çështja e Kosovës, dhe çështja e Shqipërisë janë një… Po i dhimti koka Shqipërisë, do i dhëmb koka edhe Kosovës. Po i dhimti koka Kosovës, i dhëmb koka edhe Shqipërisë. Sepse jemi një popull një komb dhe po, ka të mira kjo pjesë e kombit shqiptarë këtë anë të kufirit, ka të mira edhe në pjesën tjetër, ose i vjen mirë i ngjallet gëzim kënaqësi dhe anasjelltas”, kishte thënë presidenti Ramiz Alija, gjatë takimit me presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova.

Ky takim, i të dy liderëve, besohet se i pati hapur rrugët për trajnimin e grupeve të para të UÇK-së, në Shqipëri. Në grupin e parë besohet të ketë marrë pjesë dëshmori i kombit Zahir Pajaziti, kurse në të dytin komandanti Adem Jashari./TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi, i cili është zhdukur...

Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin...

VIDEO/ Kështu po duken Alisa dhe Urimi në dasmën e tyre

Ish-banorët e “BBVK1”, Alisa dhe Urimi i kanë dhënë...

Shtime, tre anëtarë të një familje dërgohen në Emergjencë, dyshohet se u rrahën

Rreth orës 19:33, policia e stacionit në Shtime ka...

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi, i cili është zhdukur në malet e Iranit pas përplasjes së helikopterit pranë kufirit me Azerbajxhanin, është një protagonist...

Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin e Nënsekretares për Diplomaci, Liz Allen, me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Në njoftimin e DASH...

VIDEO/ Kështu po duken Alisa dhe Urimi në dasmën e tyre

Ish-banorët e “BBVK1”, Alisa dhe Urimi i kanë dhënë fund beqarisë. Dyshja kanë publikuar një fotografi në rrjetin social “Instagram” ku shihen të veshur si...