Limaj të rinjëve: Kujdes se çfarë flisni për Kosovën, kurrë më sigurt se sot s’ka qenë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj në një takim...

Gjysma e invalidëve të UÇK-së pajisen me proteza të reja

Gjysma e invalidëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Mehaj: Kosova ka qëndrim të qartë kundër politikave ruse

Extra AL PVC

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, gjatë vizitës së tij zyrtare në Itali, u prit me nderime ushtarake nga Ministri i Mbrojtjes i Republikë së Italisë, Guido Crosetto.

Gjithashtu, në këtë vizite ishin edhe zv.komandanti i FSK-së, gjeneralmajor Enver Cikaqi, Ambasadorja e Kosovës në Itali, Lendita Haxhitasimi dhe zyrtarë të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes.

Në këtë takim, Ministri Mehaj dhe homologu i tij italian, diskutuan rreth bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes, edukimit dhe trajnimit të ushtarakëve të FSK-së në fusha specialistike, forca speciale, aviacion e mjekësi.

Gjithashtu, Ministri Mehaj shprehu edhe njëherë gatishmërinë në ofrimin e trajnimeve në fushën e kërkim-shpëtimit urban, deminimit dhe eliminimit të materieve të rrezikshme.

Përveç të tjerash, në këtë takim u bisedua dhe për situatën aktuale gjeopolitike, luftën në Ukrainë dhe rëndësinë e unitetit për mbështetjen e ukrainasve në luftën kundër agresorit rus.

Në këtë aspekt, Ministri Mehaj bëri të ditur se Kosova mbanë qëndrim të qartë kundër politikave ruse dhe në vazhdimësi, si pjesë e Grupit të Kontaktit për Mbrojtjen e Ukrainës, ai theksoi se vendi jonë është duke ofruar gjithçka që është e mundshme, brenda kapaciteteve tona, duke përfshirë pranimin e refugjatëve si dhe integrimin e gazetarëve ukrainas në Kosovë dhe po ashtu ofrimin e trajnimeve me instruktorë specialistë të Qendrës Ndërkombëtare të Kërkim-Shpëtimit.

Në fund të këtij takimi, Ministri Mehaj falënderoi Ministrin Crosetto për mbështetjen e deritanishme ofruar nga shtetit italian, duke u zotuar për vazhdim të thellimit të këtij bashkëpunimi, që është në funksion të ruajtjes së paqes dhe stabilitetit të gjithëmbarshëm.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Belgjika fiton ndaj Rumanisë, bëhet “llugë” në grupin E

Belgjika ka shënuar fitore ndaj Rumanisë në kuadër të...

Forcat izraelite e lidhin palestinezin e plagosur në një xhip gjatë bastisjes

Forcat e ushtrisë izraelite lidhën një palestinez të plagosur...

Limaj të rinjëve: Kujdes se çfarë flisni për Kosovën, kurrë më sigurt se sot s’ka qenë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj në një takim...

Kastrati vizitë në Itali: Kemi ardhur t’i njoftojmë bashkëatdheratë tanë me problemet dhe vështirësit që ka komuna e Malishevës

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati ka njoftuar se kanë qenë në vizitë në Itali. Kastrati është shprehur se në Itali kanë shkuar që t'i vizitojnë...

Belgjika fiton ndaj Rumanisë, bëhet “llugë” në grupin E

Belgjika ka shënuar fitore ndaj Rumanisë në kuadër të xhiros së dytë në Kampionatin Evropian. Belgët triumfuan 2:0 ndaj rumunëve, duke e fituar ndeshjen e...

Forcat izraelite e lidhin palestinezin e plagosur në një xhip gjatë bastisjes

Forcat e ushtrisë izraelite lidhën një palestinez të plagosur në pjesën e përparime të xhipit ushtarak gjatë një bastisjeje në qytetin e pushtuar të...