Të fundit:

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...
ISP BroadcastISP Broadcast

Mbajtja e zgjedhjeve të brendshme nuk është çështje momentumi, por e zbatimit të statutit

Extra AL PVC

Shkruan: Afrim Kasolli -Kam qenë nga ata që në disa raste e kam ngritur për diskutim hezitimin e (pa) qëllimshëm të strukturave të PDK-së për ta zvarritur deri në pafundësi mbajtjen e zgjedhjeve të brendshme në kundërshtim flagrant me obligimet e statutit.

Shpërfillja e këtij dokumenti ka ndikuar që sot kjo parti të drejtohet nga struktura pa mandat legjitim. Sepse një gjë e tillë është e shkruar qartë në statutin e këtij subjekti. Kurse vazhdimi i kësaj anomalie, nuk është asgjë tjetër, pos legalizim i ilegalitetit. Për më tepër drejtuesit e saj nuk e përfaqësojnë askënd. Ngase vullneti mbi të cilin ata e kishin fituar mandatin ka skaduar.

Shkurt e shqip, kemi të bëjmë me një pengmarje politike të vullnetit të anëtarësisë. Ndërkaq, sipas rregullave të KQZ-së një parti që nuk i respekton obligimet e demokracisë së brendshme i ndalohet edhe pjesëmarrja në procesin zgjedhor në nivel nacional , kurdo që ai zhvillohet.

Mirëpo, edhe përkundër adresimit të kësaj çështje delikate, kjo parti e zhvillonte rrugëtimin e saj nga frika prej demokracisë. Thuajse nuk po ndodhte asgjë, deri sa para dy netëve më herët dy deputetë të saj u përballën drejtpërdrejtë në një studio televizive nga analistët prezentë mbi këtë temë. Dhe kuptohet para kamerave më nuk mund të fshiheshin. Mirëpo, arsyetimi i tyre ishte pikërisht ai që nuk duhet të jetë.

Deputetja, Deliu përafërsisht pohoi se “ato do të mund të mbahen kur të krijohet një momentum i përshtatshëm”. Mbase janë justifikime të tilla që dëshmojnë më shumë se asgjë tjetër, mbi rrezikun që po i kanoset kësaj partie nga mendësia voluntaristë dhe arbitrare. Sepse zgjedhjet e brendshme në një parti nuk janë as çështje momuntumi, as vullneti të klikave të ngushta partiake, apo peng i rrethanave të jashtme. Ato janë obligim statutar. Detyrim për ta respektuar kushtetutën  e brendshme të partisë, këtij dokumenti që e kanalizon vullnetin e anëtarësisë .

Madje kjo qasje e shpërfaq edhe paradoksin tjetër të zyrtarëve të kësaj partie, ngarendjen e tyre për t’u lavdëruar me fitoret kushtetuese të saj, në institucionin më lartë juridik në vend. Në fund të fundit ato janë meritë vetëm e një avokati. Puna e më madhe e deputetëve të partisë në këto raste ka qenë vetëm hedhja e nënshkrimeve në letër.

Prandaj, të krenohesh me këto suksese deri sa i shkel rregullat e brendshme, do të thotë ta përqafosh me vullnet politik atë që lufton si gabim proceduralisht. Dhe një çarje e tillë e bënë të dyshimtë të ardhmen demokratike të kësaj partie nëse vazhdon të drejtohet nga mendësi.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Analisti politik, Ylli Hoxha, iu drejtua deputetëve të Partisë...

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj qeverisjes komunale në Gjilan nga Lëvizja Vetëvendosje. Ai thotë se për tri vjet qeverisje nga ana...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel sot paradite. Zënka e tyre ka pasur të bëjë me përgatitjen akademike. Ndonëse zënkë simpatike, kjo...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet gjithmonë e më shpesh pas sulmit të armatosur në Banjskë, dhe mes paralajmërimeve të autoriteteve...