Policia jep detaje për plagosjen në Pejë, të dyshuarit në kërkim

Tre persona janë plagosur me armë zjarri në Pejë,...

Tre personat e plagosur në Pejë nisen për QKUK, njëri në gjendje të rëndë

Tre persona (familjarë mes vete), janë plagosur nga arma...

Plagosje e trefishtë në Pejë, pamje të rënda nga gjuajtja me armë e palëve në konflikt

Tre persona janë plagosur sot në Pejë, derisa i...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Lojërat Olimpike të Tokios, dënime të reja për një skandal korrupsioni

Extra AL PVC

Pas një dënimi të parë të shpallur muajin e kaluar për korrupsion kundër ish-presidentit të një sponsori të Lojërave Olimpike të Tokios në 2021, dy ish-zyrtarë të një kompanie tjetër sponsorizuese u dënuan të enjten.

Dy ish-zyrtarë të një sponsori të Lojërave Olimpike të Tokios u dënuan të enjten me dënime me burgim nga gjykatat japoneze, si pjesë e një skandali të gjerë korrupsioni rreth ngjarjes. Rasti filloi të shpërthejë verën e kaluar në Japoni, një vit pas Lojërave të planifikuara për vitin 2020 të cilat më u mbajtën në vitin 2021 dhe pothuajse pas dyerve të mbyllura për shkak të pandemisë.

Shigeharu Hisamatsu, 64 vjeç, një ish-drejtues i agjencisë japoneze të reklamave ADK, u dënua me 18 muaj burg me kusht, konfirmoi për AFP të enjten një zëdhënës i gjykatës së Tokios. Ish-bashkëpunëtori i tij Toshiaki Tada, 61 vjeç, u dënua me një vit burg me kusht. Gjatë seancës së tyre të parë në mars, të dy burrat nuk kishin kundërshtuar aktet e korrupsionit të një anëtari të komitetit organizativ të Lojërave për të cilat akuzoheshin. Ata u arrestuan në tetor së bashku me ish-kryetarin e ADK-së Shinichi Ueno, përcjellë KoosvaPress.

Sipas mediave lokale, Ueno pranoi në gjykatë në shkurt se i kishte paguar rreth 100,000 euro Haruyuki Takahashi, një ish-anëtar i komitetit organizativ të Lojërave të Tokios, i cili pretendon se është i pafajshëm. Muajin e kaluar, dënimi i parë në këtë skandal u shqiptua ndaj ish-presidentit të zinxhirit japonez të kostumeve të biznesit Aoki Holdings, gjithashtu një sponsor Olimpik. Hironori Aoki, 84 vjeç, ishte dënuar me 30 muaj burg me kusht.

Disa kompani të tjera janë goditur nga afera, e cila është përhapur në ofertën e Sapporo-s për Lojërat Olimpike Dimërore 2030.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Policia jep detaje për plagosjen në Pejë, të dyshuarit në kërkim

Tre persona janë plagosur me armë zjarri në Pejë,...

Tre personat e plagosur në Pejë nisen për QKUK, njëri në gjendje të rëndë

Tre persona (familjarë mes vete), janë plagosur nga arma...

Plagosje e trefishtë në Pejë, pamje të rënda nga gjuajtja me armë e palëve në konflikt

Tre persona janë plagosur sot në Pejë, derisa i...

Plagosen dy persona në Prizren, policia jep detaje

Një person është plagosur me armë zjarri në fshatin...

Policia jep detaje për plagosjen në Pejë, të dyshuarit në kërkim

Tre persona janë plagosur me armë zjarri në Pejë, dy prej tyre janë në gjendje të rëndë dhe janë nisur për në QKUK, raporton...

Tre personat e plagosur në Pejë nisen për QKUK, njëri në gjendje të rëndë

Tre persona (familjarë mes vete), janë plagosur nga arma e zjarrit sonte në Pejë. Personi i dyshuar ndodhet në kërkim, teksa të plagosurit pas...

Plagosje e trefishtë në Pejë, pamje të rënda nga gjuajtja me armë e palëve në konflikt

Tre persona janë plagosur sot në Pejë, derisa i dyshuari për rastin është në kërkim. Të plagosurit janë duke marrë trajtim mjekësor, ndërsa janë publikuar...