Policia jep detaje për plagosjen në Pejë, të dyshuarit në kërkim

Tre persona janë plagosur me armë zjarri në Pejë,...

Tre personat e plagosur në Pejë nisen për QKUK, njëri në gjendje të rëndë

Tre persona (familjarë mes vete), janë plagosur nga arma...

Plagosje e trefishtë në Pejë, pamje të rënda nga gjuajtja me armë e palëve në konflikt

Tre persona janë plagosur sot në Pejë, derisa i...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Libi, 95% e institucioneve arsimore janë dëmtuar nga përmbytjet

Extra AL PVC

Qeveria e unitetit të Libisë tha të hënën se 95% e institucioneve arsimore në zonat e goditura nga përmbytjet në pjesën lindore të vendit janë dëmtuar.

Deklarata u bë në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tripoli nga ministri i Arsimit Musa Al-Maqrif, i cili është gjithashtu pjesë e ekipit të qeverisë për emergjencat dhe reagimin e shpejtë, së bashku me zyrtarë të tjerë, shkruan AA.

Megjithatë, ai tha se viti shkollor do të fillojë javën e ardhshme në të gjithë Libinë.

“17 objekte arsimore në qytetin e Bengazit kanë regjistruar studentë të zhvendosur nga zonat e shkatërruara”, shtoi Al-Maqrif.

Në të njëjtën konferencë për shtyp, Ali al-Quweirah, një zyrtar në Ministrinë e Arsimit, vuri në dukje se 114 shkolla në 15 lokalitete u dëmtuan nga përmbytjet.

Ai shtoi se ekipet teknike janë duke i vlerësuar edhe shpenzimet për punët e mirëmbajtjes në shkolla.

Më herët të hënën, qeveria me bazë në Tripoli tha se 70% e infrastrukturës në Libinë lindore ishte dëmtuar nga përmbytjet shkatërruese të javës së kaluar.

Të shtunën, kreu i qeverisë lindore të Libisë, Osama Hamad, tha se deri më tani ishin varrosur 3,252 kufoma.

Më shumë se 40,000 njerëz janë zhvendosur nëpër zonat verilindore të Libisë nga përmbytjet vdekjeprurëse, thanë nga zyra e OKB-së.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Policia jep detaje për plagosjen në Pejë, të dyshuarit në kërkim

Tre persona janë plagosur me armë zjarri në Pejë,...

Tre personat e plagosur në Pejë nisen për QKUK, njëri në gjendje të rëndë

Tre persona (familjarë mes vete), janë plagosur nga arma...

Plagosje e trefishtë në Pejë, pamje të rënda nga gjuajtja me armë e palëve në konflikt

Tre persona janë plagosur sot në Pejë, derisa i...

Plagosen dy persona në Prizren, policia jep detaje

Një person është plagosur me armë zjarri në fshatin...

Policia jep detaje për plagosjen në Pejë, të dyshuarit në kërkim

Tre persona janë plagosur me armë zjarri në Pejë, dy prej tyre janë në gjendje të rëndë dhe janë nisur për në QKUK, raporton...

Tre personat e plagosur në Pejë nisen për QKUK, njëri në gjendje të rëndë

Tre persona (familjarë mes vete), janë plagosur nga arma e zjarrit sonte në Pejë. Personi i dyshuar ndodhet në kërkim, teksa të plagosurit pas...

Plagosje e trefishtë në Pejë, pamje të rënda nga gjuajtja me armë e palëve në konflikt

Tre persona janë plagosur sot në Pejë, derisa i dyshuari për rastin është në kërkim. Të plagosurit janë duke marrë trajtim mjekësor, ndërsa janë publikuar...