Të fundit:

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj...
ISP BroadcastISP Broadcast

Libi, 95% e institucioneve arsimore janë dëmtuar nga përmbytjet

ISP Broadcast

Qeveria e unitetit të Libisë tha të hënën se 95% e institucioneve arsimore në zonat e goditura nga përmbytjet në pjesën lindore të vendit janë dëmtuar.

Deklarata u bë në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tripoli nga ministri i Arsimit Musa Al-Maqrif, i cili është gjithashtu pjesë e ekipit të qeverisë për emergjencat dhe reagimin e shpejtë, së bashku me zyrtarë të tjerë, shkruan AA.

Megjithatë, ai tha se viti shkollor do të fillojë javën e ardhshme në të gjithë Libinë.

“17 objekte arsimore në qytetin e Bengazit kanë regjistruar studentë të zhvendosur nga zonat e shkatërruara”, shtoi Al-Maqrif.

Në të njëjtën konferencë për shtyp, Ali al-Quweirah, një zyrtar në Ministrinë e Arsimit, vuri në dukje se 114 shkolla në 15 lokalitete u dëmtuan nga përmbytjet.

Ai shtoi se ekipet teknike janë duke i vlerësuar edhe shpenzimet për punët e mirëmbajtjes në shkolla.

Më herët të hënën, qeveria me bazë në Tripoli tha se 70% e infrastrukturës në Libinë lindore ishte dëmtuar nga përmbytjet shkatërruese të javës së kaluar.

Të shtunën, kreu i qeverisë lindore të Libisë, Osama Hamad, tha se deri më tani ishin varrosur 3,252 kufoma.

Më shumë se 40,000 njerëz janë zhvendosur nëpër zonat verilindore të Libisë nga përmbytjet vdekjeprurëse, thanë nga zyra e OKB-së.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj...

Të hënën mblidhet Kryesia e Kuvendit

Nga Kuvendi i Republikës së Kosovës njoftojnë se të...

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë rrënuar tri furra të gëlqeres, dy furra në fshatin Dugë dhe një në fshatin Karaçicë. Nga...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po mbahet Asambleja e Kombeve të Bashkuara, ka shfrytëzuar këtë për të kërkuar njohjen e pavarësisë...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë, akademik, ish-deputet i Kuvendit Popullor (1970-’82) dhe zv/kryetar i Frontit Demokratik. Si shkrimtar shquhet kryesisht për prozë,...