Të fundit:

Politikani serb: E vërteta për Adem Jasharin dhe luftën në Kosovë po i fshehet popullit në Serbi

Politikani serb, Boban Bogdanoviq, thotë se mbi kokën e...

Aforizma për krenarinë

Askush nuk dëshironi t’i lëndohet krenaria, sepse fundja kur...

Trendafilova me vizitë në Kosovë, PSD-ja e pret me protestë

Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, gjykatësja Ekaterina...
ISP BroadcastISP Broadcast

Lirohen aktivistet Neri Ferizi dhe Anita Mjeku, u arrestuan në protestën për vrasjen e Hamide Magashit

ISP Broadcast

Organizata “Kolektivi për mendim dhe veprim feminist”, ka bërë të ditur se janë liruar aktivistet Neri Ferizi dhe Anita Mjeku.

Ferizi dhe Mjeku ishin arrestuar nga policia në protestën që është mbajtur për rastin e vrasjes së, Hamide Magashit, e cila ishte në javën e fundit të shtatëzënisë.

Arrestimi i dy aktivisteve është kritikuar jashtëzakonisht shumë. Edhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka kritikuar prokurorinë për mbajtjen në ndalim për 48 orë të dy aktivisteve.

Haxhiu ka thënë se aktivistët kanë të drejtat dhe liritë e tyre të plota për të protestuar ndaj çdo institucioni, derisa ka adresuar kritika për prokuorin, duke thënë se ndjek aktivistët derisa toleron kriminelët dhe të korruptuarit.

“Prokurori që përndjekë aktivistët dhe toleron kriminelët e të korruptuarit.

Aktivistët kanë të drejtat dhe liritë e plota qytetare për të protestuar ndaj çdo institucion”, ka shkruar Haxhiu.   /TV Arbëria

 

LEXO EDHE:

Haxhiu: Aktivistët kanë liritë e plota për të protestuar ndaj çdo institucioni

spot_img

Të fundit

Çfarë duhet të konsumoni për të luftuar celulitin

Celuliti është produktiviteti i depozitave yndyrore poshtë lëkurës. Rezultatet e...

Gruaja që u godit për vdekje në rrugën C në Prishtinë ishte punëtore shëndetësore

Gruaja, e cila u godit për vdekje të martën...

Ka një lajm të mrekullueshëm për ata që pinë kafe amerikane

Kafeja e filtrit, pjesë e së cilës është kafeja...

Boronicat ulin rrezikun për sëmundje të zemrës deri në 20%

Ngjura e errët në boronica mund të zvogëlojë rrezikun...

Çfarë duhet të konsumoni për të luftuar celulitin

Celuliti është produktiviteti i depozitave yndyrore poshtë lëkurës. Rezultatet e saj janë disa gropëza që prishin pamjen tuaj. Mbipesha është një faktor kontribuues në shfaqjen...

Gruaja që u godit për vdekje në rrugën C në Prishtinë ishte punëtore shëndetësore

Gruaja, e cila u godit për vdekje të martën nga një veturë në rrugën C në Prishtinë ishte punëtore shëndetësore për një periudhë të...

Ka një lajm të mrekullueshëm për ata që pinë kafe amerikane

Kafeja e filtrit, pjesë e së cilës është kafeja amerikane, mund të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër deri në 15 për qind, ka...