Sot përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Sot shënohet 178-vjetori i lindjes së shkrimtarit dhe veprimtarit...

Peci: Komuna e Rahovecit, përmes qeverisjen sonë deri më tani është përkrahur me 21 milionë euro

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci,...

Arrestohet një burrë në Prishtinë pasi sulmoi fizikisht gruan e tij, në shtëpi i gjenden tri armë

Policia e Kosovës ka arrestuar një burrë në Prishtinë,...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kuvendi me Komision për vetingun – Haxhiu: Shteti i së drejtës s’ka alternativë

Extra AL PVC

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar sot pas votimit në Kuvend të Komisionit Ad Hoc për Vetingun në drejtësi, duke e cilësuar lajm shumë të mirë pasi sipas saj do të mundësojë zhvillim dhe jetësim të reformës në drejtësi.

Haxhiu ka thënë se pas votimit të këtij Komisioni, shteti i së drejtës në Kosovë do të bëhet.

Haxhiu po ashtu ka thënë se sistemi i drejtësisë ka nevojë për gjyqtarë dhe prokurorë profesional.

“Sistemi i drejtësisë, duhet ta ketë besimin e qytetarëve dhe ka nevojë për gjyqtarë dhe prokurorë profesional e me integritet, llogaridhënës dhe transparent. Ky proces do t’i garantojë këto”.

Ndër të tjera, Haxhiu i ka uruar punë të mbarë Komisionit Ad Hoc për vetingun në drejtësi i cili u votua në seancën e të premtës së 9 dhjetorit në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

“Shteti i së drejtës nuk ka alternativë, ai do të bëhet”, ka shkruar Haxhiu. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Prezantuesja shqiptare i hyn botës së aktrimit

Prezantuesja e njohur shqiptare, Arbana Osmani, tashmë ka hyrë...

G7 synon të përdorë asetet e ngrira ruse për të ndihmuar Ukrainën

Grupi i shtatë shteteve më të industrializuara (G7) do...

Italia premton 35 milionë euro ndihmë për palestinezët

Italia do të rinisë financimin e organizatës për ndihmë...

Trajneri i ri i Milanit nuk pritet mirë nga tifozët e klubit

Milani tashmë ka zgjedhur Paulo Fonsecan si zëvendësuesin e...

Prezantuesja shqiptare i hyn botës së aktrimit

Prezantuesja e njohur shqiptare, Arbana Osmani, tashmë ka hyrë në botën e aktrimit. Lajmi u bë publik përmes një videoje të postuar në llogarinë e...

G7 synon të përdorë asetet e ngrira ruse për të ndihmuar Ukrainën

Grupi i shtatë shteteve më të industrializuara (G7) do të eksplorojë për mënyra se si të përdorë në të ardhmen të ardhurat nga asetet...

Italia premton 35 milionë euro ndihmë për palestinezët

Italia do të rinisë financimin e organizatës për ndihmë të palestinezëve, UNRWA, duke ofruar një pako të ndihmës humanitare në vlerë prej 35 milionë...