Të fundit:

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...
ISP BroadcastISP Broadcast

Kush është Selman Kadria, personazhi i shumë këngëve patriotike?

ISP Broadcast

Selman Kadria lindi 1906 në Cërcë të Istogut dhe vdiq në vitin 1938.

Për atë janë thurur shumë këngë, sepse ai ka vrarë kryetarin e çetnikëve të Istogut Vojvoda Miliç Kërstiç, i cili në ato kohë ushtronte terror në Istog.

Kadria la pas vetën gruan dhe tre fëmijë, ndërsa njëra nga vajzat e tij ende është gjallë.

Shkurte (Hasanaj) Kajtazaj rrëfen se si Selmani mori vendim për të vrarë kryetarin e çetnikëve të Istogut, Vojvoda Miliç Kërstiçin.

Ajo thotë se Selmani e kishte siguruar familjen që të mos binte në duar të serbëve.

Në pranverën e vitit 1938 Vojvoda Miliç Kërstiç e mori Selmanin për peshkim, sepse thuhej që ai e merrte shpesh Selmanin madje ia besonte edhe armën.

“Baba na ka dërgua të dajtë neve edhe ka shkua te shtëpia. Ai e ka dërgua dikë, që Selmani të shkojë me Vojvodën, sepse vojvoda s’ka guxua vetëm me ec. E ka marrë pushkën edhe ka shkua bashkë me Selmanin dhe ka hyrë llugave. Atje Selmani e ka vra me armën e tij dhe e ka fsheh, por banorët e Vrellës e tradhtuan sepse atë s’kanë mundur të gjejnë”, rrëfen bija e Selman Kadrisë.

Banorët e Istogut rrëfejnë se Selmani ishte rritur në frymë atdhetari, dhe kjo ishte edhe njëra prej arsyeve pse ai vrau komandantin e serbëve Miliç Kërstiç.

Sadik Maxharraj tregon se Miliç Kërstiç kishte vrarë e torturuar shumë djem e burra të atyre anëve, derisa u rritë Selman Kadrija./TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...

Edon Zhegrova shënon super gol te Lille

Lille është duke fituar 1-0 ndaj  Le Havre në...

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë, Besnik Bislimi, priti në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të vendit ku terroristët serbë u përgatitën për sulmin në Banjskë. Ai gjithashtu ka prezantuar edhe momentin...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha së bashku me ministrin e Brendshëm, Xhelal Sveçla kanë prezantuar prova të reja të grupit...