Të fundit:

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...
ISP BroadcastISP Broadcast

Kurti: Ndihma e USAID-it kap vlerën e 1 miliardë dollarëve në Kosovë

ISP Broadcast

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka pritur në takim ndihmës administratoren e USAID-it, Erin E. McKee.

Kryeministri Kurti pas takimit me McKee ka thënë se ndihma e USAID-it për Kosovën deri më tani kap vlerën e mbi një miliardë dollarëve.

“Për secilin dollarë jemi mirënjohës. Rritja dhe zhvillimi janë dëshmi për partneritet me miq tanë. Me ShBA ndajmë vlera. Me popullin amerikan ndajmë bindje për liri e demokraci. Le ta thellojmë bashkëpunimin” tha Kurti.

Nga ana tjetër, administratorja e USAID, Erin E. McKee tha se ShBA-ja është e përkushtuar ta ndihmoj  Kosovë në institucione euroatlantike dhe se partneriteti mesë Kosovës dhe ShBA-së është më i fuqishëm se çdo herë.

Ajo përgëzoj qeverinë për të arriturat në sundimin e ligjit duke shtuar se e ardhmja e Kosovës varet nga furnizimi me energji dhe se ShBA-ja do ta ndihmojë Kosovën në këtë aspekt.

“Qeveria e ShBA-së mbështet qeverinë e Kosovës ti forcojë partneritet me shoqërinë civile e gjithë qytetarët. Ne do të vazhdojmë të japim mbështetje në ofrimi  e shërbimeve te gjyqësorit. Urime për të arriturat tuaja në sundimin e ligjit. Ne do të vazhdojmë të mbështesim zhvillimin ekonomik ne Kosovë. E ardhmja e Kosovës do të varet nga furnizimi me energji. Ne do të punojmë në partneritet me Kosovën të diversifikojmë furnizimin me energji”.   /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca, mbylli punimet e seancës sotme plenare, ku deputetët debatuan me kryeministrin Albin Kurti, për marrëveshjen...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka thënë se kryeministri, Albin Kurti po e mashtron Kuvendin dhe qytetarët për...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti se është dakorduar për një marrëveshje emergjence me Serbinë, që mbyll...