Sot përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Sot shënohet 178-vjetori i lindjes së shkrimtarit dhe veprimtarit...

Peci: Komuna e Rahovecit, përmes qeverisjen sonë deri më tani është përkrahur me 21 milionë euro

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci,...

Arrestohet një burrë në Prishtinë pasi sulmoi fizikisht gruan e tij, në shtëpi i gjenden tri armë

Policia e Kosovës ka arrestuar një burrë në Prishtinë,...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kurrë nuk është vonë, gjyshja nga SHBA-të diplomon 71 vite pasi u regjistrua për herë të parë në fakultet

Extra AL PVC

Një gjyshe nga Shtetet e Bashkuara në moshën 90-vjeçare më në fund ka arritur të marrë në dorën e saj diplomën, 71 vite pasi për herë të parë u regjistrua në fakultet.

Joyce DeFauw, më pas Joyce Viola Kane, filloi vitin e parë në Universitetin Northern Illinois në vitin 1951, me planin që të marrë diplomën në fushën e ekonomisë, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, këto plane ndryshuan kur DeFauw njohu bashkëshortin e saj të parë në kishë, tha ajo për CNN.

“Kam shkuar në shkollë tre vite e gjysmë, por vendosa të heq dorë pasi u njoha me të”, tha Joyce.

Bashkëshorti i saj quhej Don Freeman. Ata dy u martuan në vitin 1955, arritën të sjellin në jetë tre fëmijë para se Freeman të ndërronte jetë – duke e lënë të ve për pesë vite.

DeFauw në fund u martua sërish me burrin e dytë, Roy DeFauw. Së bashku sollën në jetë gjashtë fëmijë, përfshirë dy herë binjakë.

Me kalimin e viteve familja e saj u zgjeruar, e tani ka 17 nipa dhe 24 stërnipa. Në vitin 2019, DeFauw shfaqi interesim për fakultetin që e kishte braktisur shumë vite më parë.

“Ndoshta e kam përmendur që jam e shqetësuar që nuk e kam përfunduar shkollimin dhe fëmijët e mi më inkurajuan që të rikthehem”, tha ajo pasi u regjistrua sërish në Universitet dhe filloi të ndjek ligjëratat.

Anëtarët e familjes ishin mbështetësit më të mëdhenj, e në vend se të ecë deri në kampus, ajo i ndoqi nga dhoma e saj – pra online.

“Ishte kompjuteri im i parë”, tha DeFauw, duke shtuar “se fëmijët është dashur ta mësojnë që ta përdorë”.

 

 

spot_img

Të fundit

Italia premton 35 milionë euro ndihmë për palestinezët

Italia do të rinisë financimin e organizatës për ndihmë...

Trajneri i ri i Milanit nuk pritet mirë nga tifozët e klubit

Milani tashmë ka zgjedhur Paulo Fonsecan si zëvendësuesin e...

Sot përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Sot shënohet 178-vjetori i lindjes së shkrimtarit dhe veprimtarit...

Peci: Komuna e Rahovecit, përmes qeverisjen sonë deri më tani është përkrahur me 21 milionë euro

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci,...

Italia premton 35 milionë euro ndihmë për palestinezët

Italia do të rinisë financimin e organizatës për ndihmë të palestinezëve, UNRWA, duke ofruar një pako të ndihmës humanitare në vlerë prej 35 milionë...

Trajneri i ri i Milanit nuk pritet mirë nga tifozët e klubit

Milani tashmë ka zgjedhur Paulo Fonsecan si zëvendësuesin e Stefano Piolit. Shtypi italian e bën të sigurt marrëveshjen dhe tashmë pritet vetëm zyrtarizimi. 51-vjeçari i lindur...

Sot përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Sot shënohet 178-vjetori i lindjes së shkrimtarit dhe veprimtarit shqiptar, Naim Frashëri, raporton TV Arbëria. Naim Frashëri lindi në Frashër të Dangëllisë së Përmetit më...