Të fundit:

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Vetaksident në Veternik, lëndohet një person

Një person është lënduar si pasojë e një vetaksidenti...

Rama takon Kurtin, i shpreh mbështetje në hapat e mëtejmë drejt normalizimit me Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur sot në...
ISP BroadcastISP Broadcast

Kurrë nuk është vonë, gjyshja nga SHBA-të diplomon 71 vite pasi u regjistrua për herë të parë në fakultet

ISP Broadcast

Një gjyshe nga Shtetet e Bashkuara në moshën 90-vjeçare më në fund ka arritur të marrë në dorën e saj diplomën, 71 vite pasi për herë të parë u regjistrua në fakultet.

Joyce DeFauw, më pas Joyce Viola Kane, filloi vitin e parë në Universitetin Northern Illinois në vitin 1951, me planin që të marrë diplomën në fushën e ekonomisë, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, këto plane ndryshuan kur DeFauw njohu bashkëshortin e saj të parë në kishë, tha ajo për CNN.

“Kam shkuar në shkollë tre vite e gjysmë, por vendosa të heq dorë pasi u njoha me të”, tha Joyce.

Bashkëshorti i saj quhej Don Freeman. Ata dy u martuan në vitin 1955, arritën të sjellin në jetë tre fëmijë para se Freeman të ndërronte jetë – duke e lënë të ve për pesë vite.

DeFauw në fund u martua sërish me burrin e dytë, Roy DeFauw. Së bashku sollën në jetë gjashtë fëmijë, përfshirë dy herë binjakë.

Me kalimin e viteve familja e saj u zgjeruar, e tani ka 17 nipa dhe 24 stërnipa. Në vitin 2019, DeFauw shfaqi interesim për fakultetin që e kishte braktisur shumë vite më parë.

“Ndoshta e kam përmendur që jam e shqetësuar që nuk e kam përfunduar shkollimin dhe fëmijët e mi më inkurajuan që të rikthehem”, tha ajo pasi u regjistrua sërish në Universitet dhe filloi të ndjek ligjëratat.

Anëtarët e familjes ishin mbështetësit më të mëdhenj, e në vend se të ecë deri në kampus, ajo i ndoqi nga dhoma e saj – pra online.

“Ishte kompjuteri im i parë”, tha DeFauw, duke shtuar “se fëmijët është dashur ta mësojnë që ta përdorë”.

 

 

spot_img

Të fundit

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me...

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermani ka fituar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi në frigorifer paraqet një “arsenal” të vërtetë të mbrojtjes shëndetësore. Më poshtë do të njiheni më...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me 11,5% në 2022, krahasuar me një vit më parë, sipas një raporti të Statistikave të...