Të fundit:

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të...

24 vjet nga masakra e familjes Berisha në Suharekë

24 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë...
ISP BroadcastISP Broadcast

Kryetari Glauk Konjofca priti në takim Imzot Vincenzo Paglia

ISP Broadcast

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur sot në takim Imzot Vincenzo Paglia, kryetar i Akademisë Papnore të Selisë së Shenjtë për Jetën dhe njëherësh Kancelar i Institutit Papnor Gjon Pali II, i cili shoqërohej nga Mario Giro, ish-zëvendës ministër i Jashtëm i Italisë.

Kryetari Konjufca vlerësoi kontributin e Imzot Paglias dhe mbështetjen e Selisë së Shenjtë, duke rikujtuar me këtë rast angazhimin personal të Papa Gjon Pali II në përkrahje të aspiratave të popullit të Kosovës për liri dhe pavarësi.

Gjatë bashkëbisedimit, Kryetari i Kuvendit theksoi se Republika e Kosovës shquhet për tolerancën fetare, promovimin e paqes dhe bashkëjetesën mes komuniteteve. Ai po ashtu nënvizoi rëndësinë e vendosjes së marrëdhënieve të plota diplomatike me shtetin e Vatikanit në përshpejtimin e procesit euro-integrues të Republikës së Kosovës.

Në takim u konfirmua përkushtimi për avancimin e bashkëpunimit dhe përparimin e marrëdhënieve të ndërsjella me Selinë e Shenjtë.   /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të...

​Kurti: E kemi përgjegjësi që brezat e ardhshëm mos të kalojnë nëpër vuajtjet që kaluam ne

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë homazhe sot...

24 vjet nga masakra e familjes Berisha në Suharekë

24 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë...

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, gati 28% të vëllimit, vijuan rikuperimin edhe...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe, ku nuk janë kursyer as gratë, fëmijët dhe pleqtë. 24 vjet më...

​Kurti: E kemi përgjegjësi që brezat e ardhshëm mos të kalojnë nëpër vuajtjet që kaluam ne

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë homazhe sot në 24-vjetorin e masakrës, në Krushë të Madhe. Kurti ka kujtuar të gjithë të rënët për...