Të fundit:

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...
ISP BroadcastISP Broadcast

Kërkohet që të mbyllen edhe 25 komuna tjera paralele

Extra AL PVC

Pas mbylljes së katër komunave paralele nga institucionet e Kosovës, ekipi i medias ka qëndruar në fshatin Vranisht të Dragashit dhe në fshatin Osonja të Istogut.

Banorët atje të komunitetit serb nuk kanë pranuar të flasin, ndërsa ish zvëndësministri i punëve të brendshme, Selami Shkodra ka thënë që duhet mbyllur të gjitha institucionet paralele që funksionojnë në sistemin serb.

Por në këtë vend për vite të tëra kanë funksionuar komuna paralele serbe.

Kjo shtëpi në fshatin Vranisht të Dragashit ka shërbyer për lëshimin e dokumenteve serbet.

Por që më shumë se një javë, asaj i është vendosur dryni nga Policia e Kosovës.

Deri në ditën e premte, qytetarët serbë, të komunë së e Prizrenit, Suharekës, Rahovecit dhe Dragashit patën mundësi të marrin shërbime komunale në objektin prapa meje, por Qeveria e Kosovës vendosi të mbyll këto komuna paralele serbe këtu në fshatin Vranisht të Dragashit, pasi funksionin jashtë ligjshme.

E shiriti i Policisë së Kosovs iu vendos edhe këtij objekti në fshatin Osojna të Istogut.

Punonjësit të cilët shërbyen në këtë komunë, nuk ishin të hënën brenda hapësirave të këtij objekti.

Për vite me radhë objekti prapa meje shërbeu si komunë paralele për serbët e Istogut. Por që nga e premtja, Qeveria e Kosovës, e mbylli këtë objekt pasi funksiononte jashtë ligjshme .Banorët e fshatit Osojan nuk deshën të komentojnë vendimin e Qeverisë.

E për të parë se si është situata pas mbylljes së komunës, këtu erdhën edhe zyrtarët e KFOR-it.

Kurse banorët e këtij fshatit nuk deshën të flasin për këtë çështje.

“Për Zotin, nuk e di, është e mbyllur. Gjeje dikënd nga komuna! Nuk e di, unë nuk punoj në komunë”.

“Unë punoj në postë. E kemi të ndaluar të japim deklarata”.

“Nuk e di, pyetni dikënd, vërtet nuk e di.Më falni, nuk e di”.

E të premten u mbyll edhe komuna paralel në Videjë të Klinës e Gorazhdevc të Pejës.

Por në Kosovë ka ende komuna tjera paralele që funksionojnë.

Sipas sistemit serb, në Kosovë funksionojnë 29 komuna, ku përveç këtyre që u mbyllen funksionale janë në Leposaviqi, Zveçani, Zubin Potoku, Mitrovica e Veriut, Bajam Vërbovci, Priluzha, Plemetini, Uglara, Graçanica, Lipjani, Prekoci, Shilova dhe Shtërpca.

Prandaj për këtë po kërkohet që Qeveria e Kosovës të mbyllë këto institucione.

spot_img

Të fundit

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Analisti politik, Ylli Hoxha, iu drejtua deputetëve të Partisë...

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj qeverisjes komunale në Gjilan nga Lëvizja Vetëvendosje. Ai thotë se për tri vjet qeverisje nga ana...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel sot paradite. Zënka e tyre ka pasur të bëjë me përgatitjen akademike. Ndonëse zënkë simpatike, kjo...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet gjithmonë e më shpesh pas sulmit të armatosur në Banjskë, dhe mes paralajmërimeve të autoriteteve...