“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kasolli: “Përçarja” perëndimore për ditën e çlirimit të Kosovës

Extra AL PVC

Sot janë bërë 25 vite, që kur ka kapitulluar regjimi i Serbisë në Kosovë, raporton TV Arbëria.

Rreth kësaj dite, analisti Afrim Kasolli ka zgjedhur të komentojë rreth vizitave që janë bërë në këtë ditë.

“Mbetet të shihet, mirëpo deri më tani vetëm personalitete perëndimore nga Britania, e kanë vizituar Kosovën në 25 vjetorin e çlirimit, me qëllim nderimin e kësaj date”, thote Kasolli.

“Gjatë ditës së sotme në vendin tonë qëndroi ish-kryeministri britanik, Tony Blair, i cili edhe vlerësohet si një nga personalitetet kryesore që nxitën fushatën ajrore të aleancës kundër forcave serbe në vitin 1999.

Po ashtu, në orët e vona sot ka ateruar edhe Lordi George Robertson. Sic dihet, ai gjatë luftës në Kosovë ishte Ministër i Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar. Ndërkohë, ishte thene se Kosovën me kete rast do ta vizitonte edhe Bernard Kouchner, mirëpo nje vizite e tille qenka anuluar. Kurse deri me tani nuk dihet se a do te qendroje ndonje personalitet i njohur nga ish-adminstrata amerikane e kohës së luftës, apo që vinte nga ky shtet, por kishte rol kyc në NATO, sikur se gjenerali Ëesley K. Clark”, shkruan analisti.

Sipas Kasollit kjo çështje e krijuar, deri më tani është ende e paqartë.

“Është e paqartë se ky dallim i britanikëve me përfaqësuesit e shteteve tjera perëndimore a ka të bëjë me qëndrimet politike aktuale qe këto vende kanë për procesin e dialogut, tensionet në veri, masat sanksionuese dhe lëndimin e partneritetit veçanërisht ndërmjet Qeverisë se Kosovës dhe SHBA-ve. Nderkohe nuk mund të mohohet fakti se qëndrimi i Londrës zyrtare ndaj Kosoves në këtë fazë kane qene tjetër, ne raport me kryeqytetet tjera perëndimore”, përfundoi Kasolli. /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Mësoni sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes...

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi për Sergino Dest, pas një lëndimi serioz të ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Blaugranët mund të...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë dhe sipas tij tashmë jemi bashkuar. Ai ka thënë se emri...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca e radhës ndaj Dragisha Millenkoviq, i akuzuar për krime lufte në Kosovë. Në këtë seancë janë...