Të fundit:

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të...

24 vjet nga masakra e familjes Berisha në Suharekë

24 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë...
ISP BroadcastISP Broadcast

Jevtiq i Listës Serbe: Edhe serbët nga jugu mund t’i braktisin institucionet

ISP Broadcast

Kryetari komunës së Shtërpcës dhe anëtari i Listë Serbe, Dalibor Jevtiq ka thënë se ekziston mundësia që edhe serbët në jug të Ibrit të largohen nga institucionet e Kosovës, dhe ka pretenduar se kryeministri i Kosovë, Albin Kurti, i “interpreton ligjet në një mënyrë që i përshtatet atij” dhe se “në Kosovë nuk respektohen ligjet aktuale lidhur me të drejtat e serbëve dhe komuniteteve tjera joshumicë”.

Jevtiq ka deklaruar për agjencinë serbe të lajmeve “Tanjug” se situata në Kosovë, që nga ardhja e Kurtit në pushtet, po vështirësohet çdo ditë e më shumë kur bëhet fjalë për jetën dhe pozitën së serbëve, dhe shtoi se gjithçka që ka ndodhur kohëve të funidt është dëshmi se komuniteti ndërkombëtar “nuk po e bën punën e tij ashtu siç duhet për, qetësimin e tensioneve dhe tejkalimin e gjithë situatës”.

Ai ka pretenduar se ka “dhunë institucionale në të gjitha nivelet” dhe se serbët janë “viktima të asaj që qëllimi përfundimtar i Kurtit është që ta vërë popullin serb në Kosovë në një pozitë sa më të vështirë dhe kështu ta detyrojë të largohet nga këto hapësira”.

“Vendimi për largim nga institucionet e kolegëve tanë nga veriu i Kosovës është marrë në kohën kur nuk kishim më rrugëdalje nga të gjitha presionet që i pësuam jo vetëm ne, por edhe shteti i Serbisë dhe presidenti Aleksandar Vuçiq, dhe në këtë kuptim ishte një mesazh i qartë se diçka duhet bërë të ndryshojë në atë marrëdhënie dhe në të gjithë situatën që po ndodh në Kosovë”, përpiqet Jevtiq t’i arsyetojë veprimet e shefit të tij të vërtetë, Vuçiq.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të...

​Kurti: E kemi përgjegjësi që brezat e ardhshëm mos të kalojnë nëpër vuajtjet që kaluam ne

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë homazhe sot...

24 vjet nga masakra e familjes Berisha në Suharekë

24 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë...

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, gati 28% të vëllimit, vijuan rikuperimin edhe...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe, ku nuk janë kursyer as gratë, fëmijët dhe pleqtë. 24 vjet më...

​Kurti: E kemi përgjegjësi që brezat e ardhshëm mos të kalojnë nëpër vuajtjet që kaluam ne

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë homazhe sot në 24-vjetorin e masakrës, në Krushë të Madhe. Kurti ka kujtuar të gjithë të rënët për...