Të fundit:

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...
ISP BroadcastISP Broadcast

​Iraku thotë se janë gjetur mbi 18.000 artefakte të vjedhura

ISP Broadcast

Iraku ka marrë më shumë se 18.000 artefakte të kontrabanduara, sipas ministrit të Jashtëm të vendit të dielën.

“Qeveria irakiane ka bërë përpjekje për të ndaluar operacionet sabotuese kundër antikave, pasi më shumë se 18.000 artefakte të kontrabanduara janë kthyer”, tha Fouad Hussein në hapjen e Forumit të 6-të të Qytetërimeve Arabe në Bagdad.

Kryediplomati, megjithatë, nuk dha asnjë detaj se kur u kthyen këto artefakte.

“Shumica e qytetërimeve të Irakut u janë nënshtruar kërcënimeve të ndryshme dhe terrorizmi ka pasur ndikim në shkatërrimin e monumenteve kulturore, por këto akte terroriste nuk mund të fshijnë historinë,” tha Hussein.

Ministri i Jashtëm bëri thirrje për forcimin e bashkëpunimit dhe koordinimit dypalësh për të tërhequr të gjitha antikitetet e vjedhura.

Mijëra artefakte janë grabitur nga Iraku dhe kanë gjetur rrugën e tyre në tregun ndërkombëtar të artit pas pushtimit të SHBA në vitin 2003.   /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca,...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës,...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka...

Ahmeti në Kuvendin e Shqipërisë, njofton për të arriturat e Kosovës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti,...

​Ka përfunduar debati parlamentar në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë

Pas rreth 12 orësh, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca, mbylli punimet e seancës sotme plenare, ku deputetët debatuan me kryeministrin Albin Kurti, për marrëveshjen...

Gashi: Kurti po mashtron qytetarët, krijoi autonomi territoriale për serbët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka thënë se kryeministri, Albin Kurti po e mashtron Kuvendin dhe qytetarët për...

Shala për marrëveshjen e Ohrit: Ka kërkesa vetëm teorike ndaj Serbisë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti se është dakorduar për një marrëveshje emergjence me Serbinë, që mbyll...